Bu plajda Anayasa hükümsüz

Anayasa'nın halka açtığı plaja, beş yıldızlı otel barikat kurdu! Bodrum'un Yalı beldesinde bu yıl açılan Latanya Resort Otel, kamuya açık plajın yarısını kapatıp yerli halk ve başka tesislerde kalanların girişini yasakladı.
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Anayasa'nın halka açtığı plaja, beş yıldızlı otel barikat kurdu! Bodrum'un Yalı beldesinde bu yıl açılan Latanya Resort Otel, kamuya açık plajın yarısını kapatıp yerli halk ve başka tesislerde kalanların girişini yasakladı.
Otelin önündeki bir kilometrelik kamuya açık sahilin 500 metresine su sporları araçlarıyla barikat kuran yönetim, kalan bölgeye kendi müşterileri için 500 şezlong koydu. Otelin güvenlikçileri müşterilerinin dışındaki turistlere ve vatandaşlara yürüyüş için bile geçiş izni vermezken uygulama tepki uyandırdı. Otelin geniş sahilinde, birkaç turist sereserpe güneşlenip denize girerken, plajın kalan bölümüne bazı günlerde yüzlerce kişi doluştu.
Yalı beldesinde yaşayan 35 yaşındaki Halim Taş, "Yıllardır bu plajda denize girer, yüzeriz. Çocukluğumuzdan bu yana sahiller herkese açık. Bu yıl hizmete giren otel sahili kapattı. Sahilden yürümek bir yana, onların önündeki denizde yüzemiyoruz bile. Yerel makamlara defalarca şikâyet etmemize rağmen önlem alınmadı. Gören yabancı turistler şaşırıp 'Askeri bölge mi' diye soruyor" dedi.
Otelin genel müdürü Hakkı Felek, işgale güvenliği gerekçe göstererek
"Emniyet yetkilileri canlı bomba konusunda duyarlı olmamızı istedi. Biz de turistlerimizi korumak için buradan geçişlere izin vermiyoruz ya da kontrollü geçiş yaptırıyoruz" derken, Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu sahillerin hiçbir tesis veya kurum tarafından halka kapatılamayacağını söyledi. Plajların işgal edilemeyeceğini belirten Yiğenoğlu şöyle dedi:
"Vatandaşlardan bu konuda yoğun şikâyet geldiğini öğrendim. Yurdumuzun cennet sahilleri yerli ve yabancı tüm konuklarımıza açık. Kimsenin devletin, kamunun malını kapatmaya, 'Buradan geçemezsin, burada yüzemezsin' demeye hakkı ve yetkisi yok. Anlaşılan turistik tesis güvenliğin dozunu kaçırmış, gerekli işlemi ve uyarıyı yapacağım."