Bu protesto bizim değil

Bu protesto bizim değil
Bu protesto bizim değil
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Taksim eyleminin CHP'nin olmadığını belirterek, "Oraya sivil bir vatandaş olarak desteğe gittim" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , Gezi Parkı için yapılan eylemin CHP’nin eylemi olmadığını belirterek, “Biz hiçbir zaman fırsatçılık yapmadık. Ben oraya sivil bir yurttaş olarak gittim. Eylem yapanlara destek vermek için gittim. Orada yapılan eylem Cumhuriyet Halk Partisi’nin eylemi değildir” dedi.
Kılıçdaroğlu, gazetecilerin gündeme ilişkin soruları cevapladı. Taksim Gezi Parkı’ndaki protestolara ilişkin soru üzerine Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmeyi yaptı: “Özgürlük ve demokrasi konusunda ciddi bir tepki vardı. Gezi Parkı’nda başlayan olay uluslararası boyuta taşıyorsa ülkenin hemen hemen her yerinde İstanbul’a destek amacıyla eylemler yapılıyorsa, bu AKP iktidarının ülkeye getirdiği baskının bir sonucudur. Baskıya ortak bir tepki göstermiştir halk.Bunu Sayın Başbakan’ın çok iyi anlaması gerekir. Çok iyi değerlendirmesi gerekir. Türkiye kendi bildiği Türkiye değil. Hele hele İstanbul’da şu kadar kişi toplanacak Taksim’e ben oraya 1 milyon kişiyi toplayabilirim diyorsa bu da başka bir bölücülüktür. Sayın Başbakan eylem yapanların tümünü kendi karşıtı olarak görmemelidir. Onların tümü ülkenin özgürlüğü ve demokrasisi için mücedele ediyorlar. Yani kendi yandaşları özgürlük istemiyor mu baskı mı istiyor? Toplumu böyle bir ayrışm süreci içine sokmak doğru değildir” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın protestolar konusunda CHP’yi suçlamasını da eleştiren Kılıçdaroğlu, yapılan gösterilerin CHP’nin olmadığını vurguladı. Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Biz hiçbir zaman fırsatçılık yapmadık. Ben oraya sivil bir yurttaş olarak gittim. Eylem yapanlara destek vermek için gittim. Orada yapılan eylem Cumhuriyet Halk Partisi’nin eylemi değildir. Yapılan mitingde CHP’nin mitingi değildir. Biz bir sorumluluk üstlendik. Bir görev yaptık. Çok partili yaşamı Türkiye’ye getiren bir siyasal partinin yani CHP’nin halka duyduğu, halkın eylemlerine duyduğu saygının gereği olarak mitingimizi erteledik ve mitingimizi iptal ettik. Herkes Taksim’e gittti. Biz bayraklarımızı da oraya götürmedik dikkat ederseniz. Çünkü eylem halkın eylemi, bir partinin eylemi değil. Üstelik hemen hemen bütün illerde yapılan bir eylem. Sayın Başbakanın şunu bilmesi lazım. Halka rağmen iktidar olunmaz. Halka rağmen benim söylediğim olmaz. Halk en büyük güçtür demokrasilerde. Sayın Başbakan’ın çıkıp televizyonlara halktan özür dilemesi gerekiyor. Bunu bekliyoruz. Sağlıklı çalışan bir demokraside başbakanların yapması gereken ilk iş halkın önüne çıkıp ‘Size baskı uyguladık. Baskının sonucu siz tepki verdiniz. Hepinizden özür diliyorum’ diye seslenmesi gerekir bunu bekliyoruz.”
Kılıçdaroğlu, zaman medya çalışanlarını eleştirmediğini hatırlatarak, buna karşın halkın özgürlük tepkisini medyanın yeteri kadar kamuoyuna sunmadığını söyledi.