Bu sabahki deprem büyük bir depremin habercisi

Bu sabahki deprem büyük bir depremin habercisi
Bu sabahki deprem büyük bir depremin habercisi
Marmara'da bu sabah meydana gelen depremle ilgili değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Okan Tüysüz "Büyük bir depremin ayak seslerini veya öncülerini duyuyoruz gibi" dedi.

Marmara Ereğlisi açıklarında bu sabah meydana gelen depremi, Prof. Dr. Okan Tüysüz NTV yayınında değerlendirdi.

"Bugünkü depremin işaret ettiği önemli bir şey, fayın aktif olduğu ve önemli bir deprem üretme potansiyeline sahip olduğudur " diyen Tüysüz, "Büyük bir depremin ayak seslerini veya öncüllerini duyuyoruz gibi ama ne kadar zaman sonraki depremin habercisidir bunu bilemeyiz..." şeklinde konuştu.

Prof. Okan Tüysüz şunları söyledi:
Marmara Denizi ve onun içinden geçen Kuzey Anadolu fayı; 17 Ağustos 1999 depreminden sonra çok defa dile getirdiğimiz gibi deprem beklentimiz olan bölgelerden birisi.

Bu fay, İzmit Körfezi'nden çıktıktan sonra Adalar önünden geçiyor ve doğuya doğru uzanıyor. Ve bugün üzerinde deprem gerçekleşen bölgeden geçtikten sonra karaya çıkıyor. Bu bölgede büyük bir depremin olma beklentisi defalarca dile getirildi. Bu açıdan, bugünkü depremin işaret ettiği önemli bir şey, fayın aktif olduğu ve önemli bir deprem üretme potansiyeline sahip olduğudur.

Marmara'da deprem: Tekirdağ ve İstanbul sallandı

Bu sabah 05.00 civarlarında biraz küçük depremler yaşandı, Daha sonra 4.7'lik deprem ve ardında giderek küçülen bir deprem dizisi ölçüldü. Bu açıdan başka bir depremin öncüsü olduğu gibi bir yoruma gitmek doğru değil. Yapılacak şey Marmara çevresinde 7’nin üzerinde bir depreme hazırlıktır. Büyük bir depremin ayak seslerini veya öncüllerini duyuyoruz gibi ama ne kadar zaman sonraki depremin habercisidir bunu bilemeyiz.

Bu orta büyüklükte bir deprem ama bunun oluştuğu fayın üzerindeki deprem beklentimiz hala sürüyor. 4.7’nin bir şeyi tetiklemesi söz konusu değil ama bu fayın üzerindeki hareketliliğin beklentilerimizin gerçek olduğunu hatırlatması açısından önemli.


  http://www.radikal.com.tr/116317911631796

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ya bari kafadan sallamayın,bilemiyoruz detin! - yakamoz42

  Yahu anlayamadığınız,Bilemeyeceğiniz konularda sallamayın.Sadece binaları sağlam yapın,çimentodan,Demirden çalmayın deyin,Tevekkeltü Teallah deyin yeter!Milleti tedirgin etmeyin!

  deprem test yapacak. - sktk60

  istanbulda yüksek binalar yapma furyası tam gaz devam ediyor trakya topraklarında yapılmış yüzlerce bina var bakalım gerçekten depreme dayanıklı çıkacaklarmı göreceğiz deprem binaları test edecek.

  Belli ve aynı sözlerin hep tekrarlanması - enver altın

  Bu açıklama yeni hiçbir söz içermiyor. Mesela bu tür küçük depremler bu hat üzerinde olursa ileride olması beklenen deprem açısından iyiye mi işarettir, kötüye mi, yoksa hiç önemi yok mudur bunların? Tek söz yok. 1999 depreminden bu yana hep duyduğumuz sözler bunlar. Jeolog olmayan bile tahmin edebilir deprem olması muhtemel fay hattı üzerinde olduğunu bu depremin.

  Hukumet=sagir sultan - candeniz02

  Her konuda sultanliga soyunan basbakan(hukumet)aylardir okudugumuz bu deprem haberleri konusunda alimallah sagir sultan kesiliverdi.Onun disinda hukumetten de Allah icin bu konuda ne tur onlemler alindigi ya da alinmaya calisildigi konusunda tik yok!Herkes sagir sultan..E nasil olsa "Allah'in takdiri" diye siginacaklari bir terim var!degil mi?

  saygı duyuyorum - kaamos

  herhalde bu haberler toplumun bir şekilde tırsmasını sağlayıp depreme karşı önlemler almasına vesile olma çabalarıdır. yoksa depremin nerde ne zaman olacağını tahmin etmek zor olmalı. müslüman kaderci kafalara tedbir almaları için ikazlarda bulunmak çok ta işe yaramaz. yine de böyle haberler ve demeçler verilmeli. zararın neresinden dönülse kardır.

  yav - mona_noyan

  dününüz bu gününüzü tutsun arkadaş. Geçtiğimiz yıllarda yapılan açıklamalarda küçük depremlerle gerilim atılırsa büyük deprem olmaz diyordunuz şimdi küçük deprem olunca öncü deprem olabilir diyorsunuz. Tamam net bir bilim değil parametreler kaos ama bir karar verin arkadaş insanları endişeye sevk etmek mesleğinizin değerini artırmak için konuşuyor gibi oluyor böyle olunca.