Bu sağlık ocağı 'ne var ne yok'

Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü kayıtlarında gözüken Hatay'ın Reyhanlı ilçesi Çakıryiğit Köyü'ndeki sağlık ocağının hiç var olmadığı anlaşıldı.
Haber: FERHAT DERVİŞOĞLU / Arşivi

HATAY - Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü kayıtlarında gözüken Hatay'ın Reyhanlı ilçesi Çakıryiğit Köyü'ndeki sağlık ocağının hiç var olmadığı anlaşıldı.
12 yıl önce Çakıryiğit ile çevredeki beş köyün muhtarının İl Sağlık Müdürlüğü'ne ulaştırdığı talebi üzerine sağlık ocağı yapılması için harekete geçildi. Köyde sağlık ocağının yeri belirlenip, yeni bina yapılıncaya kadar geçici bir yer bulunması istendi. Ancak istenilen özellikte geçici bina bulunamayınca, sağlık ocağı da açılamadı. Yeni bina da yapılmadı ama sağlık ocağı, Sağlık Bakanlığı ile İl Sağlık Müdürlüğü'nün kayıtlarına girdi.
Atanan doktor gelip, geri gidiyor
Kayıtlarda gözüken sağlık ocağına zaman zaman doktor, hemşire ve ebe atandı, aslında sağlık ocağı olmadığı anlaşılınca atanan görevliler başka yerlere kaydırıldı.
Bir süre önce göreve başlayan İlçe Sağlık Grup Başkanı Ali Gök, resmi kayıtlarda köyün sağlık ocağı bulunduğunu, ancak böyle bir binanın hiçbir zaman olmadığını söyledi. Gök, "Artık buraya atama yapılmıyor. Ancak sağlık ocağı konusunun bir an önce çözülmesi için girişimlerde bulunacağım" diye söz verdi.
Çakıryiğit muhtarı Diyap Eminoğlu da hayali sağlık ocağının gerçeğe dönüşmesini isterken, "En küçük tedavi için Reyhanlı'ya gidiyoruz. Sağlık ocağı için çok girişimde bulunduk ancak hepsi sonuçsuz kaldı" dedi.