'Bu saldırılar demokratik açılıma devam etmemizi etkilemeyecek'

'Bu saldırılar demokratik açılıma devam etmemizi etkilemeyecek'
'Bu saldırılar demokratik açılıma devam etmemizi etkilemeyecek'

Erdoğan demokratik açılıma toplumun destek verdiğini söyledi.

'Demokratik açılımı gerçekleştirdiğimizde Türkiye şahlanacak' diyen Erdoğan Şemdinli'deki saldırıyla ilgili 'Bu tip saldırılar kararlılığımız etkilemeyecek' dedi

ANKARA- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün akşam katıldığı ‘30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü resepsiyonu’nda  dört askerin şehit olduğu saldırıyla ilgili şunları söyledi: “Bu milli birlik ve kardeşliğe atılmış bir bombadır. Bunlar demokratik açılımı, birlik, beraberlik, kardeşlik projesini engelleme girişimidir. Çok üzüldüm. Bu tip saldırılar, demokratik açılıma devam etmemizi, terörle mücadelede kararlılığımızı, etkilemeyecek. Yolumuza devam edeceğiz. Bu işin çözümü, Milli Demokratik Açılıma devam etmemize bağlıdır. Daha kararlılıkla devam edeceğiz.”
Erdoğan, patlayan bombanın türü sorulduğundaysa, “Patlayan bombanın ne olduğuna nasıl olduğuna bakıyoruz” karşılığını verdi.
Erdoğan resepsiyondan önce katıldığı yeniden düzenlenen Gençlik Parkı’nın açılışını yapmıştı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada dört askerin şehit olduğu haberini verdi ve sözlerini şöyle sürdü:  

TEK MİLLET: Kurtuluş Savaşımızı veren ordumuz, Türkiye’nin her ilinden, ilçesinden askerlerden oluşuyordu. Bu büyük ordunun askerleri içerisinde Hakkâri’den, Edirne’den gelen Mehmetler vardı. Tek millet olduk, bu vatanı zaferle buluşturduk. 

KADERİMİZ BİR: Bu ülkenin doğusuyla batısı arasına nifak tohumları ekmeye, bu ülkeyi bölmeye kimsenin gücü yetmez. Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşımız öncesinde bunu denediler, başaramadılar. Cumhuriyet tarihimiz boyunca bunu denediler, yine başaramadılar. Allah’ın izniyle bundan sonra da başaramayacaklar.

KARDEŞ KAVGASINA SON:  Yaklaşık bir aydır, Milli Birlik Projesi’ni başlattık ve onun üzerinde çalışıyoruz. 25 yıl devam eden kardeş kavgasına artık bir son vermek, Türkiye’yi bir huzura, esenliğe kavuşturmak için yeni bir adım attık. Hamdolsun tüm Türkiye sesimize yankı verdi. Son bir ay içerisinde gördük ki Doğu da Batı da Kuzey de Güney de artık bu acının son bulmasını istiyor.

HAKKÂRİ’DE 4 ŞEHİT: Bakın az önce bir haber daha aldım. Ne yazık ki bir astsubayımız, üç uzman çavuşumuz şehit oldu. Biliyorum bu açılışta eğlenmeye geldiniz ama ben Ferhat (Göçer) kardeşime rica ediyorum. Kardeşlerime Allah’tan rahmet diliyorum. Milletimizin başı sağolsun. Biz şehitlerimizle, gazilerimizle buralara geldik. Bundan sonra da yine o şehitlik rutbesini yakalamaya oraya doğru koşmaya hazır olan bizim yüz binlerce evladımızın olduğuna inanıyorum.

ŞEHİT TABUTLARI GELMESİN: Herkes bir an önce bu acı bitsin istiyor. Herkes ‘kan dursun, gözyaşı dursun’ diyor. Herkes anneler bu şekilde inim inim inlemesin istiyor. Çocuklar ölmesin, öldürülmesin, ay yıldızlı bayrağa sarılmış şehit tabutları gelmesin istiyor. Demokratik açılımı gerçekleştirdiğimizde Türkiye bir kez daha şaha kalkacak.  Artık Türkiye’yi kimse tutamayacak. Türkiye huzur içinde, güven içinde, refah içinde geleceğe yürüyecek. (Radikal)