Bu sarımsağı satana 38 bin lira ceza

Bu sarımsağı satana 38 bin lira ceza
Bu sarımsağı satana 38 bin lira ceza
Tunceli sarımsağını toplayan veya satanlara 38 bin 751 lira para cezası verilecek.

RADİKAL - Munzur Dağları etekleriyle Ovacık, Pülümür, Hozat ve Pertek ilçelerinde doğal ortamda yetişen Tunceli sarımsağı (Alium Tuncelianum), yumurta büyüklüğüne ulaşan tek dişli yapısı, güçlü aroması ve kokusunun az olmasıyla nadir bulunan endemik bitkiler arasında yer alıyor.

Tarla koşullarında üretimi konusunda çalışmalar yapılan, doğal ortamda 1100 ila 2000 rakımlı yüksek kesimlerde kendiliğinden yetişen Tunceli sarımsağının üretiminin artırılması hedefleniyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü Tunceli Şube Müdürü Ali Haydar Gürsönmez, bu belirlenen esaslara veya aykırı davrananlara aynı kanunun 20. maddesinin k bendine göre 38 bin 751 lira idari para cezası verileceği hükmü bulunduğunu aktardı.

Görsönmez, şunları kaydetti:

"Tunceli sarımsağını diğer sarımsaklardan ayıran en önemli özellik çiçek açıp tohum bağlamasıdır. En kolay çoğalma metodu tohumla gerçekleşebilmektedir. Tohumlar ağustos ayında olgunlaşmaktadır. Bu yüzden özellikle çiçeklenme döneminde sökülmesi eylemiTunceli sarımsağının neslinin tehlikeye düşmesine ve yok olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle Tunceli sarımsağının pazara yönelik toplanması ve satılması yasak olup doğadan toplanan ürünlerin herhangi bir şekilde satışına izin verilmeyecektir. Bu şekilde kamuoyunun bilmesini istiyoruz."


  http://www.radikal.com.tr/137829313782931

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Paranoya degilmi bu..sanki Kalaschnikow yasaklaniyor... - baizzet1925_379

  Avrupa`da , Aldi, Carefour gibi alisveris merkezlerinden, Milano`da pazardan devamli aldigim tek dis sarmisagin bundan ne fark var...aynisi ve ucuz, tabiki çok lezzetli. Satmayipta ne yapacaksiniz? Tursusunumu kuracaksiniz?