'Bu savaş bitecek'

'Kültür zenginleştirir'
Diyarbakır'da ölen Kürtçe edebiyatın ünlü ismi Mehmed Uzun toprağa verilirken, Yaşar Kemal halka seslendi: "Hiçbir kültür, hiçbir kültüre zarar vermemiştir. Kültürlerin çeşitliliği, o ülkenin büyüklüğüdür."
'Dimdik durdu'
Yaşar Kemal: "Uzun, politikada da dimdik durdu. Hep şiddeti, savaşı kınadı. Kimler karşı koyarsa koysun, Türkiye barışa kavuşacak. Yakında bu savaş barışla bitecek. Ve Mehmed de mezarında rahat edecek."

YAŞAR KEMAL'İN KONUŞMASININ TAM METNİ

DİYARBAKIR - "İsveç'teki doktorlarım bir hafta, 10 günlük ömrümün kaldığını söylüyorlardı. 'Diyarbakır'a ulaşma ihtimalin yüzde 30' diyorlardı. Fakat ben Diyarbakır'a geldim. Gelmeseydim bu iş bitmişti zaten. Sadece Diyarbakır değil, bütün Kürt bölgesi ayaktaydı. Milyonlarca insan dualar okuyor, mevlitler okutuyordu. Otobüslerle topluca hastaneye geliyorlardı. Ben göremiyordum ama kaldığım hastanenin çevresi binlerce insanla devamlı doluydu. Hastanede çok iyi tedavi gördüm. Kısa zamanda toparlandım. Diyarbakır'da huzur buldum."
Mehmed Uzun, Radikal'de Neşe Düzel'le yaptığı bu söyleşiden üç ay sonra, dün, kendisini yaşatmak için seferber olan binlerce Diyarbakırlı tarafından son yolculuğuna uğurlandı. Kürtçe'nin dünyadaki sesi olan yazar, 'Artık bu topraklarda şiddet bitsin' derken, bir vasiyette daha bulunmuştu. Cenaze töreninde Yaşar Kemal, Ahmet Türk ve Şerafettin Elçi birer konuşma yapacaktı. Mehmed Uzun'un vasiyetine uyarak dün törende yerini alan Yaşar Kemal, "Yakında bu savaş barışla bitecek, Mehmed mezarında rahat uyuyacak" dedi. Ahmet Türk, Uzun'un, cenaze töreninde üç kişinin konuşmasını vasiyet ederek mesaj verdiğini dile getirerek
'Kürtlerin birliğini' istedi. Şerafettin Elçi de ünlü yazarın Nobel'i hak ettiğini söyledi.
Uzun yıllar yaşadığı İsveç'te mide kanserine yakalanan 54 yaşındaki Mehmed Uzun, geçen yıl doktorların 'Yapacak bir şey kalmadı' sözü üzerine Türkiye'ye dönmüştü. Diyarbakır'da gördüğü 15 aylık tedavinin ardından perşembe günü hayatını kaybeden Mehmed Uzun'un cenazesi, dün öğle vakti hastaneden alınarak Ulucami'ye götürüldü. Burada Mehmed Uzun'un tabutuna sarılan eşi Zozan ile çocukları 12 yaşındaki Alan ve 16 yaşındaki Zerya gözyaşlarına boğuldu. Törene, çok sayıda politikacı, sanatçı ve edebiyatçının da aralarında olduğu yaklaşık 20 bin kişi katıldı.
Ulucami'de cenaze namazının kılınmasından sonra, hemen cami önünde kurulan platformda, Yaşar Kemal, Ahmet Türk ve Şerafettin Elçi kalabalığa hitap ederek Uzun'un vasiyetini yerine getirdi. Yaşar Kemal yaptığı konuşmada, bir edebiyatçının cenazesine bu kadar kalabalığın gelmesinin ilk defa görüldüğünü belirterek, "Siz hepiniz sağ olun. Mehmed her şeyimdi. Bu adam büyük bir adamdı. Mehmed için kitaplar yazılacak, destanlar, şiirler yazılacak" dedi.
'En büyük ödülü, bu kalabalık'
DTP Grup Başkanı Ahmet Türk de Mehmed Uzun'un yarattığı eserleri unutmayacaklarını belirterek, "Mehmed Uzun, Nobel ödülünü haketmiş. Ama önemli olan halkın verdiği ödül olmuştur" diye konuştu. Cenaze töreninde bu kadar büyük bir kalabalığın toplanmasının ona en büyük ödül olduğunu vurgulayan Türk, şöyle devam etti:
"Mehmed genç yaşta hayatını kaybetti. Fazla yaşamak insanlara bir şey katmıyor. Kürtçe bir atasözü vardır 'Öküz ölür yalnız derisi kalır, yiğit ölür ismi kalır'. İnsan, halkına sunduğu değerlerle ölçülüdür. Memed genç yaşta da ölse halkının sesi oldu. Edebiyatçı olan Mehmed Uzun aynı zamanda bir siyasetçi ve diplomat gibi yaşadı. Sevgili dostum Mehmed üç insanın konuşmasını istedi. Bu çok anlamlıydı. Düşünceler farklı da olsa Kürtlerin bir araya gelmesini, birlik ve dayanışmasını istedi. Onun istediği bizim konuşmamız değil, birlik ve diyalogdu. Bu mesajı beynimize kazıyacağız."
Elçi: Nobel'i hak etmişti
Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP) Genel Başkanı Şerafettin Elçi de Mehmed Uzun'un, Nobel barış ödülünü hak ettiğini söyledi, sağken alamadığı bu ödülün ölümünden sonra verilmesini istedi.
Cenaze namazından sonra, Uzun'un cenazesi eller üzerinde taşındı ve Mardinkapı Mezarlığı'nda toprağa verildi. Cenaze taşınırken uzun bir kortej oluştu. Kortejin başında, Kürtçe 'Biz seni unutmayacağız' yazılı döviz yer aldı. Cenazeye katılanlar Kürtçe 'Şehitler ölmez' sloganı attı. (dha, Radikal)