Bu savaşın son kurbanları barışın kahramanı olsunlar

Bu savaşın son kurbanları barışın kahramanı olsunlar
Bu savaşın son kurbanları barışın kahramanı olsunlar
Uludereli aileleri ziyaret eden sanatçı Erdoğan, "İnşallah 34 kişi savaşın son kurbanı ve barışın kahramanları olur" dedi.

HAKKARİ - Âkil İnsanlar Heyeti’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde görev yapan grubu, 2011 yılında sınır kesiminde düzenlenen hava operasyonunda ölen 34 kişinin, ailelerinin yaşadığı Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Gülyazı Köyü’nü ziyaret etti. Köy camiinde kadınları ve köylüleri dinleyen heyet üyeleri daha sonra mezarlığı ziyaret ederek 34 kişi için dua etti.

Özür ve adalet bekliyoruz
Heyet adına konuşan Mazlum - Der Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, “Başka Roboskiler olmasın diye barış süreci başlatıldı” dedi. Olayda oğlu Erkan Encü’yü kaybeden Felek Encü, barış sürecini desteklediklerini ancak adalet arayışlarının da devam edeceğini söylerken, Mercan Encü ise “Türk-Kürt, birlikte ve eşit yaşamak istiyoruz. Akıtacak gözyaşımız kalmadı. Özür ve adalet bekliyoruz” dedi. Medine Ürek de “100 yıldır bu bayrak altında yaşıyoruz, Türkiye Cumhuriyeti bize TC kimlik numarası vermiş, bize adaleti de versinler” diye konuştu. Aileler adalet arayışını sık sık tekrarlarken, koruculuk sisteminin de kaldırılmasını istedi.
Heyetin Başkan Yardımcısı Kezban Hatemi de “Barış süreci için faillerin hasır altı edilmeden bir an önce ortaya çıkarılması gerekir. Ateşin düştüğü yerde vicdanımız olmadıkça bu ülkede barışı sağlayamayız” diye konuştu. Görüşmeden sonra heyet, 34 kişinin mezarlarını ziyaret etti.

Onlar toprağın altında
Heyetteki sanatçı Yılmaz Erdoğan şunları söyledi: “Yaşamış olsalardı bugün belki fotoğraf çektirirdik, ancak onlar toprağın altında, fotoğrafları annelerinin kucağında. Bu çok sarsıcı bir durum. Umarım burada yaşanan bu acıyı Türkiye’nin diğer tarafına anlatabiliriz. İnşallah 34 kişi savaşın son kurbanı, barışın kahramanları olurlar. Umarım bu son olur.”