Bu şerh 'yuva'yı koruyor

2001'de yürürlüğe giren ve başta aile yaşamı olmak üzere günlük hayatın birçok alanını düzenleyen Medeni Kanun'a göre; eşlerden biri, beraber oturdukları 'aile konutu' üzerine şerh koyabiliyor.

KAYSERİ/İSTANBUL - 2001'de yürürlüğe giren ve başta aile yaşamı olmak üzere günlük hayatın birçok alanını düzenleyen Medeni Kanun'a göre; eşlerden biri, beraber oturdukları 'aile konutu' üzerine şerh koyabiliyor. Böylece diğer eş onay almadan konutu satamıyor, ipotek ettiremiyor. Ancak hem yasa maddesinin iyi bilinmemesi hem de gelenekler yüzünden bu hakkı kullananların sayısı az.
Türkiye'de tapu kayıtlarının genellikle erkek üzerinde olması nedeniyle bu madde kadınlar lehine yorumlanmıştı. Aradan yaklaşık dört yıl geçti. Tapu müdürlükleri, büyükşehirde çok yoğun olmamakla birlikte bu tür başvuruların geldiğini söylerken, kırsal kesimde başvuru yok denecek kadar az. Medeni Kanun'un yürürlüğe girdiği 2002 yılında Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü de genelge yayımladı. Buna göre, üzerinde tapu olmayan eş, tapu müdürlüğüne başvurarak 'birlikte yaşadıkları konut' üzerine şerh koyabiliyor. Bunun için ikametgâh belgesi, evin sahibinin eşi olduğunu gösteren nüfus kâğıt örneği ve kimliğiyle tapu sicil müdürlüğüne başvurması yeterli oluyor. Bu başvuru, kısa bir süre içinde evin sahibi eşe tebliğ ediliyor. Bu durumda, sahip olan eş onay almadan evi satamıyor, ipotek ettiremiyor, başkasının üzerine devredemiyor.
Muş'ta bir başvuru
Tapu müdürlüklerinden alınan bilgiye göre; Ankara, İzmir ve İstanbul gibi büyükşehirlerde yoğun olmasa da genellikle kadınlar 'şerh' talebiyle tapu müdürlüklerine başvuruyor. Ankara'nın ilçelerinden Çankaya'da yılda yaklaşık 25-30 başvuru olurken, Akyurt'ta bir ayda yapılan başvuru sayısı üç ya da beş. İstanbul'da Sarıyer'de 'birkaç' kişi şerh koydururken, Beşiktaş'ta bir yıllık talep 15-20 olarak ifade ediliyor. Zeytinburnu'nda da yasa yeni çıktığında günde 20 kadar başvuru oluyordu.
Kırsal kesimde ise başvuru yok denecek kadar az. Örneğin Muş'ta sadece yasanın çıktığı yıl bir başvuru yapılmış. Ankara ve İstanbul'da ise ilçelere göre farklılık gösterse de ayda kimi zaman bir, kimi zaman 20 kadar başvuru yapılıyor. Tapu müdürleri, "Yasa yürürlüğe ilk girdiğinde başvurular oldu. Şimdi yoğun değil. Genellikle başvurucular kadın. Başvuru bir süre sonra eşe tebliğ edildiği için genellikle ayrılmaya karar veren kadınlar başvuruyor" dedi.
Kayseri Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı avukat Behiye Köse ise "Şerh, konulmasını isteyen kişinin başvurusuyla kaldırılabilir. Tapu sahibi de böyle bir durumda mahkemeye başvurabilir. Boşanma halinde ise bu durumdaki evle ilgili kararı aile mahkemeleri veriyor. Genelge henüz tam bilinmiyor. Tanıtılırsa çok sayıda başvurunun olacağını düşünüyoruz" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7518287518280

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.