Bu sezaryen gerekli miydi!

Bu sezaryen gerekli miydi!
Bu sezaryen gerekli miydi!
Sezaryen doğumlar yeniden gündemde. Müezzinoğlu, yazılan ilaçlara, yaptırılan doğumlara bakılacağını ve gereksiz yere anjiyo ve sezaryen yapan, antibiyotik yazan doktorlara ceza verileceğini söyledi.
Haber: MELTEM ÖZGENÇ / Arşivi

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, gereksiz anjiyo ve sezeryan yapan doktora ceza verileceğini söyledi.
Bakan Müezzinoğlu, bakanlığında bir yılı tamamlaması nedeniyle ‘2013 Yılı Değerlendirme ve Sağlıkta Gelecek Vizyonu’nu dün düzenlediği basın toplantısında anlattı.
DOKTORLARA CEZA GÜNDEMDE: Antibiyotik kullanımı, anjiyo ve sezaryen konusunda çalışmalar yapıyoruz. 2014 yılında hastane bazlı, hekim bazlı çalışma yapacağız. Bir hekim arkadaşımız 100 doğum yaptırdıysa, kaçı ilk doğum, kaçı sezaryen, ne kadarı ikinci doğum, bunları araştıracağız. Bir doktor 100 reçete yazıyorsa kaçı antibiyotik, bunların bilimsel verilerini hekim arkadaşımızla ve hastane ile paylaşacağız. Yüzde 85’inde antibiyotik varsa bilimsel veri ve kendi uygulamalarını bildireceğiz. 2014 yılın sonunda şayet belirli müeyyide almamız gerekiyorsa bunları planlayacağız. Bu anlamda herhangi bir hastanemize, hekimimize ‘Bunu niye böyle yaptın’ diye sorgulama ve müeyyideyi ihtiyacı duyarsak onlarla paylaşarak bu uygulamaya geçmeyi düşünüyoruz. Amacımız gereksiz anjiyo, gereksiz ilaç kullanımı ve sezaryeni önlemek.
YURTDIŞINDAN KADAVRA: Soykırım ve insanlığa karşı işlenmiş suçlar yoluyla ölenlerden olmaması koşuluyla yurtdışından kadavra getirme izni aldık.
ÖMER ÖZKAN VE MARKA HOCALARA YANIT: Ömer Özkan hocamızın Tam Gün Yasası’nı eleştirileri basında yer aldı. Ancak her istisna olana bir yasal düzenleme yapma imkânımız yok. Elimizden geldiğince marka değeri olan hocalarımızın kurumlarıyla bütünleşmesini istedik. Bunun yanı sıra vakıf üniversite hastanelerinde ve özel hastanelerla anlaşma yapabilirsiniz dedik. Sözleşmeli hizmet almanın yolunu da açtık. Bunlara rağmen çözüm üretilemediyse o zaman biz hiç kural koymayalım.
YEDİ KANSER İLACI BULUNAMIYOR: Bulunamayan ilaçlara gelince, Türkiye ’de sekiz ilaç yok. Bunların yedisi kanser ilacı, biri sinir sistemi ilacı. Bunları TEB getiriyor. Olmadığı söylenen 20 ilacın ise endikasyon muadili var.
SAĞLIKTA ŞİDDET: Sağlık çalışanlarına şiddeti asla kabul etmiyoruz. Haberler verilirken mutlaka dikkat edilmeli. Örneğin, geçtiğimiz günlerde Kayseri’de bir kazada 21 vatandaşımız yaşamını yitirdi. Burada ‘ambulans gecikti, donarak öldüler’ gibi başlık atılırsa ölen vatandaşlarımızın aileleri o duygusallıkla sağlık çalışanlarını hedef alabilir.