Bu sigaralardan sahiden korkulur

Tiryakiler 1 Ocak'tan itibaren elleri her pakete uzandığında, paketin yüzde 40'ı büyüklüğünde uyarı yazılarıyla karşılaşacak.

ANKARA - Tiryakiler 1 Ocak'tan itibaren elleri her pakete uzandığında, paketin yüzde 40'ı büyüklüğünde uyarı yazılarıyla karşılaşacak. Sigara paketlerinin üzerindeki bandroller ise parmakla basıldığında renk değiştirecek.
Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) Başkanı Niyazi Adalı dün kaçakçılık ve sahteciliğe karşı önlemleri açıkladı. Adalı, "1 Ocak'tan itibaren piyasaya sürülecek ürünlerdeki TAPDK logolu bandroller mor ışığa tutulduğunda içindeki kırçıllar ve gizli baskı 'TAPDK' efekti görülecek. Parmakla baskı yapıldığında logo çevresinde bulunan mavi renk beyaza dönüşecek. Denetçiler bandrol üzerine yazıldığında iz bırakan kalem ve dedektör kullanacak" dedi.
Türkiye'de 12 milyar dolarlık tütün mamulleri cirosunun 8 milyar dolarının vergi olduğunu vurgulayan Adalı, sigara içen nüfusun artmasına karşın üretimin artmadığını, bunun da kaçakçılığın göstergesi olduğunu söyledi.
Öte yandan 1 Ocak'tan itibaren piyasaya çıkacak tütün mamulü paketlerinde yer alacak uyarılar da belli oldu. Paketlerin üzerinde 'Sigara/Tütün içmek öldürür', 'Sigara/Tütün içmek size ve çevrenizdekilere ciddi zarar verir' şeklinde iki genel uyarı bulunacak. Paketlerin yanında, zifir, nikotin ve karbonmonoksit miktarı yer alacak. Paketlerin diğer dış yüzeyinde ise yüzeyin yüzde 40'ından küçük olmayacak şekilde, "Çocukları koruyun: Dumanınızı onlara solutmayın. Sigara iktidarsızlığa neden olur" türü yan uyarılar olacak.


    http://www.radikal.com.tr/7674607674600

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.