Bu silahlarla mı öldürüldü?

Bu silahlarla mı öldürüldü?
Bu silahlarla mı öldürüldü?
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Maltepe Gülsuyu’nda pazar günü uyuşturucu çetelerine karşı yürüyüşün ardından eylemcilere açılan ateşte ölen 18 yaşındaki Hasan Ferit Gedik, dün de toprağa verilemedi. Gedik’in Küçükarmutlu Cemevi’nde bekletilen cenazesi, ailesi öldürüldüğü yer olan Gülsuyu’na götürülmek isteniyor. Ancak polis, karşılıklı gruplar arasında çatışma çıkma ihtimaline karşı cenazenin Gülsuyu’na götürülmesine izin vermiyor. Cinayette kullanıldığı sanılan silahlar ise Tuzla sahilinden çıktı.
Grubun bekleyişi devam ederken, Gedik’in ailesi ile Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu açıklama yaptı. Gedik’in annesi Nuray Gedik, “Benim oğlum Gülsuyu’nda katledildi. Lütfen, polis engeli kaldırsın. Mutlaka katledildiği yere oğlumu götürüp, orada anmayı yapıp, bir an önce toprağa gömülmesini istiyoruz” dedi. Bolu Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve önceki gün Küçükarmutlu’daki cemevinde oğlu Hasan Ferit Gedik’in cenaze törenine elleri kelepçeli olarak, özel izinle katılan eşi İbrahim Gedik’in de çok üzgün olduğunu aktaran acılı anne Nuray Gedik, “O da çok üzülüyor, ‘Çocuğumun toprağına kürek atamadan gittim’ diyor” diye konuştu.
Küçükarmutlu’da bekleyen grupta yer alan Mustafa Meray da cenazenin Gülsuyu’na götürülmesini istiyor: “Ben, Ferit’in dedesi, bir halk, bir insan, bir Alevi olarak tabii ki, bizim örf ve âdetlerimizin yerine gelmesi için biz bu töreni mutlaka orada yapmalıyız. Hasan Ferit, namuslu, onurlu bir yavrumuzdur. Onu ben büyüttüm. Hiçbir yanlış yapmadığına şahit oldum.” 

Silah denizde bulundu

Hasan Ferit Gedik’in ölümüne neden olan silah da denizden çıkarıldı. Dalgıç polislerin Tuzla sahilinde yaptığı aramada iki tabanca ve bir uzun namlulu tüfek bir çuvalın içinde denize atılmış halde bulundu. Bulunan silahların dokuz kişinin yaralandığı ve Hasan Ferit Gedik cinayetinde kullanılan silahlar olduğu iddia ediliyor. Denizden çıkartılan silah incelenmek üzere polis kriminal laboratuvarına gönderildi.