Bu silahlı fotoğrafların anlamı ne?

Bu silahlı fotoğrafların anlamı ne?
Bu silahlı fotoğrafların anlamı ne?

Kadın korucuların fotoğrafları çekilirken sırtlarındaki Kalaşnikov lar, çocukların oyuncağı haline dönüşmüştü.

Tunceli'de köylerinde koruculuk yapan 25 kadın, Anadolu Ajansı'nın objektifine evde, tarlada, çocuk bakarken silahlı fotoğraflarla yansıdı.

“Tunceli’de yaklaşık 25 kadın , bir yandan evde ve tarlada çalışırken, diğer yandan da geçici köy korucusu olarak 1400 rakımlı mevzilerde ellerinde Kalaşnikovlarla köylerini koruyor.” Anadolu Ajansı’nın dün bu satırlar eşliğinde geçtiği fotoğraflar, görenleri hayrete düşürdü. Türkiye Kürt sorununu çözüm sürecinde silahlara vedaya hazırlanırken, Tunceli’de kadınlar kucaklarında çocukları ve silahları iç içe geçmiş fotoğraflarla gündeme yansıdı.
Habere göre Tunceli’de 25 kadın, terörle mücadelede güvenlik güçlerine yardım için geçici köy korucusu olarak görev yapıyor. Kadınlar sosyal güvence isterken Tunceli Geçici Köy Korucularının Haklarını Koruma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı İbrahim Kuzu, geçici köy koruculuk sisteminde sosyal güvencenin olmamasından yakınıyor:
“Her an göreve hazır bir şekilde çalışıyorlar. Yeri gelir dağda yeri gelir köyünde her türlü zorluğa göğüs germişlerdir. Çözüm süreci içerisinde geçici köy korucularına da bir düzenleme getirilmesini istiyoruz. Yıllardır devletimizle birlikteyiz, birlikte olmaya da devam ediyoruz. Tunceli’de 630 geçici köy korucusu bulunuyor, bunların 25’i kadın.”

‘Sorunlarımızı anlattık’

Daha sonra Radikal’in ulaştığı İbrahim Kuzu, haberi şöyle anlattı:
“Çekimler sırasında ben de vardım. Biz bu fotoğrafları korucuların sorunlarına parmak basmak için çektirdik. Korucu hem annelik yapıyor hem silah taşıyor hem günlük işlerini yapıyor. Burada hayatın gerçeği budur. Tarlaya bile silahla gidersin. Çocuğun kucağındaysa silahın da yanındadır. Fotoğraflarda gördüğünüz kıyafetler de onların gerçek kıyafetleridir. Biz bu bölgede en büyük sorunu 1990’lı yıllarda yaşadık. Şimdi ortalık daha sakin. Fotoğraflarla sorunlarımızı anlatabileceğimizi düşündük. Yüzlerin görünmesinden korkmuyoruz. Zaten bizi bilen biliyor. Ellerinde hepimizin resimleri var. Kadınlar da geçici köy korucusu statüsünde çalıştıkları için maaş alıyorlar; ancak emekli olunca malullük maaşı alacaklar.”


  http://www.radikal.com.tr/1127665112766520

  YORUMLAR
  (20 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Anne ve kadın - fonksiyonel

  Namusuna, vatanın bütünlüğüne halel gelmediği sürece kadınlar savaşmaz. Mizaclarında yoktur. Savaş erkeklerin enstrümanıdır. Kadınlar barışın sesidir. İster dağda, ister ovada olsun fark etmez. Kadınlar, Tnarının halifesidir. Ona doğurganlığı, yani yaşatma kudretini bahşetmiştir! Öldürme cinnetini değil! Çünkü o kadın doğuştan bir anne farkındalığı taşır, iç dünyasında ona göre şekillenir. Evlat acısının ne kadar travmatik bir duygu olduğunu bilir. Bu acıyı düşmanına bile reva görmez. Çünkü düşman tarafında da, bir kadın, bir anne olduğunu bilir.

  yorumlardaki sempatizanlığa bak - pathos90

  yani diyorsunuz ki o kadın kürt/dersimli de kürt. bunlar pkk ile mücadele etmesin diyorsunuz. salalım gitsin diyorsunuz. siz bölücülük yapıyorsunuz. pkk bu ülkede terör estirdi. siz katil savunuculuğu yaparak hangi tarihi değiştirmeye çalışıyorsunuz. isyanmış devrimmiş. devrim ile tunceli arasında bana bir kelime daha atıp bir cümle kurun ya. çok merak ediyorum dağda yabanıl yaşayıp tepelerindeki feodallerin emirleriyle devlete isyan edenler ki tek dertleri para olanların devrimle alakası nedir? soruyorum feodal beylerle devrimi nasıl yanyana koyuyorsunuz. siz kimin sözlerini satıyorsunuz? dersim fotoğrafları gördünüz mü siz? devrimci tipi gördüyseniz allah aşkına söyleyin. ben orada sefalet açlık yokluk kıtlık gördüm. bu insanlar uşak gibi çalıştırılmış. dersim isyanının diğer bölgelerde olan isyanlardan hiçbir farkı yoktur. tamamı derebeylerce çıkartılmıştır. konuya böyle yaklaşarak ideoloji yaratmaya çalışıyorsunuz. devrim yapacaktık ta devlet geldi yaktı yıktı. he canım, devlet çok hevesti kendi canını yakmaya kendi elini kırmaya. bu yazılarla insanları yanlış yönlendirmeyin. benim yazdığımı da okuyan lütfen araştırsın. kimsenin sözüne bakarak sabit fikirlere kapılmayın özellikle genç arkadaşlarıma sesleniyorum.

  bu fotoğrafın anlamı saçmalık - yaralı aslan

  sırf bu koruculuk sistemi için 420 milyon lira para harcanıyor yıllık.yani verdiğim vergiler boşa gidiyor.benim tavsiyem bu sistemin iptal edilmesi hatta devletin o bölgelerde yaşayan tüm memurlarını(asker,polis,doktor,mühendis)geri çekmesi.bizi istemiyo o insanlar orda.bu düzenin devam ettiği her gün diğer bölgelerde yaşayan emekçilere saygısızlık yapılıyor.

  GÖRÜNEN TABLO-2 - thesolid

  1.Kapitalist çarkında sömürülmüş fakir halkların evine bir ekmek götürmek için başvurduğu son çare bütün dünyada hep böyledir. 2.Yeryüzünde devletin kutsallığını dini inaç gibi benimsenmiş toplumlarda çıkan sonuçtur. Bir şey daha söyleceğim ironi buna denmese başka hiçbir şeye denmez. Yeni eğitim sistemiyle artık çocuklar Yüce kitabımız Kuranı Kerimi ve Peygamefendimiz hayatını okulda seçmeli öğrenecek.Yani bu çocuk okulda kuranı kerim ve peygamber efendimizin hayatını öğrenerek insanlığın kutsallığını merhameti özgürlüğü silahsız bir dünya yaratmanın yolları,anne babaya büyüklere saygı kısacası aklınıza gelebilecek engüzel insalığın erdemlerini öğrenecek sonra da okuldan sonra gelip evde Rambo gibi kuşanmış anne ve babalarını görecek. Benim Radikalden bir iseğim var lütfen bu tür fotografları arşivleyin gelecek nesil bunları görmesinden fayda var, Allahın izniyle inşallah bir gün güzel bir dünya güzel bir yaşam gelir. teşekkür ederim

  GÖRÜNEN TABLO-1 - thesolid

  Sabahtan akşama kadar, ordunun büyüklüğünü ispatlamak için televizyondan televizyona ve gazetlerin sayflarından çarşaf çarşaf kan ve barut kokan resim ve yazıları çok gördük ve görüyoruz.Mesala bir tanesini söyliyim,savunma sanayinin yaptığını idda ettiği ALTAY İSİMLİ TANK ilgili manşete bakın, 'Altay Kış Testinden Başarıyla Geçti'madem altay kış testinden geçiyor ordumuzun parmağından beş marifet varsa niye bu ordu Fotografta ki gibi bir bayanın desteğine ihtiyaç duyuyor...yazıklar olsun,kürt sorunu için düştüğümüz hale bakın,Bu kadın koruculuk için başvursa bile,Devlet ona nasihat verip evine göndermeli,"Bak kızım sen kurucu olmak istesen bile şu kucağındaki kızını oğlunu düşün bu çocuklar ağızlarında emzik yerine bir gün gelir top tüfek kaleşnikov la gezer bu yazıktır günahtır devletimiz büyüktür senden gelecek yardımına ihtiyacı yoktur denmeli" Ama diyiyormu? Hayır çünkü dünyada hiç bir zaman devletlerin merhabeti olmamıştır.Şu fotografa bir bakın bu silahın gölgesinde o cocuk büyüyecekte büyüdüğünde de normal bir yaşama mı sahip lacak hayır bunu hepimiz biliyoruz.Bu fotografin oluşmasında iki sebep vardır.

  ...dersimliler(devşirilmemiş) doğuştan "devrimci"dir... - mesamma

  ...bu durumu açıklamanın tek bir yolu var o da "stocholm sendromu"...ve bu sendroma yakalanmış,şimdilerde türkten fazla türkçü olan bir çok kürt alevi kardeşlerimiz umarım bu asimilasyona karşı Seyit Rıza'nın onuruna yakışır bir mücadele sergilerler...

  dersimm.. - ararat78

  bu fotograf dersimin fotografi degildir.dersim kahramanliklarin ve isyanlarin ulkesidir,baskaldiririnin,direnis ve onurlu insanlarin ulkesidir.bunu yapanlar Kürtler ve Dersime camur atmak ,Kürtlerin guruyla,ahlaki ve insani degerlerine hakaret etmek,asagilamk icin yapmislardir.acaba bu fotografi gorupte yuregi yanmayan kürt-dersimli varmi acaba?benim yüregim yandi acikcasi bir insan olarak..Kadin Kürtlerde kutsal dir-erkek ihanet etse bile kadin yapmaz- bir Kürt kadinin kendi halkina karsi silah almasi gercekten bana aci verdi..ama bu bu kadinin sucu degil tabiki bunuda cok iyi bilirim,yillarca baski,iskence,tehdit ve zorla eline silah verildi binlerce KÜRT insaninin..sonuc olarak lanet olsun baskici,sömurgeci,isgalci ve savasci zihniyetlere..