@ismailsaymaz

Bu son olsun...

Burak Sarı'ya altı ay önce ilik kanseri teşhisi konuldu. Fransa'da, kasımda bulunan uygun kan örneği ancak aralık sonunda geldi; o gün Sarı can vermişti.
Dünya İlik Bankası'yla ilişkisini sürdürmek için 2 bin 500 örneği zor bulan İÜ İlik Bankası yetkilisi, "100 bin verici olsa Burak ölmezdi" dedi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Kadriye Sarı, 20 Haziran 2004'te Bolu'daki komşularıyla vedalaştı. İstanbul'daki oğlu Burak, anjin olmuştu. "Çocuk biraz hastaymış. Bir hafta sonra gelirim" diyerek evden ayrıldı. Altı ay sonra, oğlunu yitirmiş bir anne olarak geri döndü.
Bolulular, Sarı ailesinin yaşadıklarını, yerel basın aracılığıyla, adım adım takip etti. İlik kanseri teşhisi konan Burak Sarı, mücadelesini yerel gazetelerde yayımlanan mektuplarıyla anlatıyordu. Tam o sıralarda, ulusal basında da Türkiye'deki İlik Bankası'nın kapanmak üzere olduğuyla ilgili haberler yer aldı. Günlüğüne, "Şu an kalemi tutmakta zorlanan ellerim, bir gün gelecek bu kalemi hiç bırakmayacak" diye yazan 24 yaşındaki Burak, bunun ne demek olduğunu çok iyi biliyordu.
Basketbol sevdalısı
Burak, Sarı ailesinin iki oğlunun ikincisiydi. Küçüklüğünden beri tüm merakı, basketbol oldu. Babasının görev yaptığı Bolu'da, önce okulunun takımında, ardından PTT'de oynamış, Ülker ve BJK'dan gelen teklifleri, ailesi istemediği için geri çevirmişti. Babası, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Hüseyin Sarı'ya göre, 'İyi bir sporcuydu.'
Burak, haziran ayında geçirdiği rahatsızlık üzerine hastaneye gitti. Anjin teşhisi kondu. Hastalığı geçer diye beklerken, ağrıları artıyordu. İkinci kez hastaneye gittiğinde, kan değerleri ölçüldü. İlik kanserinin iki-beş yaş arası çocuklarda görülen ve 'ALL' adı verilen bir türüne yakalandığı ortaya çıktı. Hastalık doğası gereği, 'ani bir reaksiyonla kendini göstermişti.'
'Kurtuluş Savaşı'nı izliyordu
Burak önce özel bir hastaneye, ardından Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'ne yatırıldı. Başlangıçta bütün ihtiyaçlarını kendi başına görüyor, odasında Kurtuluş Savaşı'nın CD'lerini izliyordu. Ağustos sonunda İstanbul Üniversitesi (İÜ) bünyesindeki Kemik İliği Bankası'na başvurdular. Ama bankaya kayıtlı topu topu 26 bin verici arasında ona uygun ilik çıkmadı. Gözlerini, İÜ Kemik İliği Bankası aracılığıyla başvurdukları 'Dünya Kemik İliği Bankası'na ve onun 9.5 milyon vericili havuzuna çevirdiler.
Tüm birikim bitince...
Burak, ağabeyiyle birlikte bir işyerinin ortağı olarak gözüktüğü için SSK'lı değildi. Sağlık masraflarını önce 'ödeyip' sonra yüzde 60'ını tahsil edebilecekti. 1.5 ay sonunda ailesinin kıyıda köşedeki tüm birikimi tükenme noktasına geldi... Ne tesadüf ki, İÜ Kemik İliği Bankası da öyle.
Bankanın Dünya İlik Bankası havuzundan yararlanmayı sürdürebilmesi için verici sayısını yıl sonuna kadar 2 bin 500 kişi artırması gerekiyordu. Kasım ayında internette yayılan bankaya acil yardım çağrıları, gazetelerin verdiği destekle büyüdü.
İlik bulundu ama...
Sarı ailesinin yardımına da dostları ve Bolu kamuoyu koştu. Masraflar, bu dayanışma sayesinde karşılanırken, Dünya İlik Bankası'ndan kasım sonunda haber geldi; aranılan ilik, Fransa'da bulunmuştu.
Umutlar arttı, heyecanlı bir bekleyiş başladı. Çevresindeki hareketlilik, Burak'ı da etkiledi, doktorunun önerisi üzerine tuttuğu günlüğe, "Bundan sonra neler olacağını bilmiyorum. Ama ne yapıp bu illeti yeneceğim. Sağlığımı tekrar kazanmaya ve görevlerimi yapmaya çalışacağım... Her şeye rağmen işim zor. Dayanmalıyım" diye yazdı.
Ama beklenilen ilik bir türlü gelmiyordu. Son olarak, Fransa'daki verici bir rahatsızlık geçirdiği için, bir hafta beklemesi gerekti. 2004'ün son ayı, Burak, hastane odasında Sakarya Savaşı'yla ilgili bölümü izledi. Atatürk'ün İzzet Paşa'ya, "Bulunduğunuz yerden ayrılmayın" demesini anlattı. Babasına "Buradan bir çıkışımız olmalı" dedi. 14 Aralık'a dek ailece hep o çıkışı bulmayı beklediler. 24 yaşındaki Burak, Fransa'dan yollanan örneklerin İstanbul'a ulaştığı gün hayatını yitirdi. 22 Aralık'ta ise gazetelerde İlik Bankası için 2 bini aşkın yeni kan örneğinin verildiği müjdeleniyordu.
Baba Doç. Dr. Hüseyin Sarı, oğlunu toprağa verdikten sonra İstanbul'a geldi, oğlunun doğum günü olan 2 Ocak'tan bir gün sonra, eşyaları toplamaya başladı. Bir daha bu eve uğramayacaklardı. Aynı günlerde, Bağ- Kur'dan yanıt geldi. Ailenin 6 milyar liralık ödemeyi tahsil edebileceği belirtiliyordu.


    http://www.radikal.com.tr/7338787338780

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.