Bu sporu yapmak yürek ister

Bu sporu yapmak yürek ister
Bu sporu yapmak yürek ister
'Redbull Cliff Diving'in Türkiye ayağı Antalya'nın meşhur falezlerinde yapıldı. 12 sporcunun uçurumdan denize, adeta dans ederek atladığı bol adrenalinli etkinliğe Antalya halkı da büyük ilgi gösterdi


SERKAN OCAK 

ANTALYA - Hiç yüksek bir yerden denize atladınız mı? Kaç metre yüksekti? 2-3-5? Belki bunlardan biri olabilir. Ancak 26 metre olamayacağı kesin. Sekiz katlı bir binaya eşdeğer bu yükseklikten denize atlamak bir yana, aşağıya bakmak bile çok zor. Yanlış bir hareket, vücuttaki tüm kemiklerin kırılmasına veya daha kötü bir sonuca sebep olabilir. Çünkü 13 metreden sonra su, beton etkisi yapıyor. Ancak Redbull Cliff Diving’de yarışan dünyanın en iyi 12 ‘uçurum atlayıcısı’, Antalya falezlerinde, bu mesafeden salto ve burgular yaparak denize adeta uçtu. Cliff Diving, uçurum atlayışı ya da yüksekten atlama anlamına geliyor. Redbull Cliff Diving Dünya Serisi’nin 5.’si, önceki gün Antalya Atatürk Parkı’nda yapıldı.

2.5 saniyede 90 kilometre
Kayaların üzerine, yanlarında herhangi bir korkuluğu olmaksızın kurulan bir platform... Genişliği 1 metre ve uzunluk 5 metre. Yerden yükseklikse 26 metre. ‘Çok da yüksek değilmiş’ diyenler için bir örnek: “Birkaç gazeteci organizasyon sorumlularının oluruyla platforma çıktı. İçlerinden biri, yukarı çıktığı anda platformda yürümeye başlamadan basamaklara oturdu ve tekrar geri dönebilmek için yardım almak zorunda kaldı”. Atlayış 2.5 saniye sürüyor ve hız ise saatte 90 kilometre hıza ulaşıyor. Dünyada 26 metreden atlayacak yüreğe sahip ve bu sporu yıllardır yapan 12 sporcu var. 8 Mayıs’ta Fransa’da başlayan yarışın yapıldığı her ülkede platform farklı yerlere kuruluyor. Antalya’da ise, uçurum atlaşıyı için biçilmiş kaftan ‘falezler’e kuruldu. Yarışmacılar ikişer atlayış yaptı. Beş kişilik jüri, atlayışların zorluk derecesine göre puanlar verdi. Yarışmayı Rus atlet Artem Silchenko kazandı. Silchenko, uçurum atlayışında dünyada dokuz birinciliği bulunan ve dünya serisinde en çok birinciliği elde eden Kolombiyalı Orlando Duque’yi de geride bıraktı.

Bir de ‘çılgın Türk’ vardı
Sanmayın ki Türkiye’de bu atlayışı yapacak bir ‘çılgın Türk’ yok! Eski bir kule atlayıcı ve milli sporcu olan 30 yaşındaki Erinç Kuzucu da, 26 metreden bir atlayış yaptı. Kuzucu, Türkiye’deki seriyle birlikte yarışmaya dahil olup, 13. sporcu olacaktı ancak son anda sakatlanınca yarışmaya katılamadı. Cliff Diving serisi, Türkiye’nin ardından Almanya, İsviçre ve Yunanistan’la tamamlanacak.