Bu staj işi değil, duyarlılığı öğretiyor

Bu staj işi değil, duyarlılığı öğretiyor
Bu staj işi değil, duyarlılığı öğretiyor

STKstajına ikinci yılında 407 öğrenci başvuru yaptı.

Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL- Türkiye’nin 39 farklı üniversitesinden 100 öğrenci, iş öğrenmek için değil, sorumluluk almak, çevresindekilere duyarlı olmak, çözüm üretmek için staj yaptı. Böyle olunca staj yapılan yerler işyerleri değil, sivil toplum örgütleriydi. Kimi çevre, kimi eğitim, kimi de çocuklar için çalıştı. Sonuçlar ise bir hayli başarılı.
Öğrencilerine sosyal sorumluluk projelerini ders olarak veren Sabancı Üniversitesi iki yıldır gerçekleştirdiği ‘Sivil Toplum Kuruluşları (STK) Staj Programı’ ile de Türkiye genelindeki öğrencilere ulaşmaya çalışıyor. STK Staj Programı, sivil topluma insan kaynağı sağlamak ve gençlerin içinde yaşadıkları topluma katkı da bulunmalarını sağlamak için Sabancı Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Projeleri ve Citibank işbirliğiyle gerçekleştiriliyor. Staj programına ikinci yılında 39 farklı üniversiteden 407 öğrenci başvurdu. Aralarından seçilen 100 üniversiteli bir ay boyunca  Doğa Derneği’nden TESEV’e, Anne Çocuk Eğitim Vakfı’ndan, Ulusalarası Af Örgütü’ne kadar çeşitli STK’larda staj yaptı.
Stajda ‘hayatı’ öğrenen üniversiteliler ise durumdan memnun. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencisi Fatih Ekşi, stajını Ege Orman Vakfı’nda yapmış ancak bir aydan sonra vakıftan kopmamış. Ekşi deneyimini şöyle anlatıyor:
“Üniversiteliler olarak biz çevrenin ne halde olduğunu görmemişiz. İş hayatının yanı sıra STK’larda da görev almaya devam etmeyi planlıyorum.” Stajda üniversitelerde çevre kulüpleri kurulması projesinde çalışan Ekşi, stajdan sonra da çalışmalarını sürdürüyor.
İstanbul Üniversitesi Uluslaarası İlişkiler 4. sınıf öğrencisi Duygu İpekli ise Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nde (ÇYDD) staj yapmış. İpekli şöyle konuşuyor:
“ÇYDD’de yurtdışında bir sivil toplum kuruluşunda gönüllü olarak çalışmak isteyenlere yardım ediyorum. Eskiden sadece özel sektör düşünüyordum. Gönüllülüğü anladım. Şimdi kariyerimin yanında bir STK’yı da idare edebileceğimi düşünüyorum.”
Köln Üniversitesi’nden öğrenci değişim programıyla Sabancı Üniversitesi’ne gelen Tuğba Akyazı, hasta çocukların dileklerini gerçekleştiren Bir Dilek Tut Derneği’nde staj yapmış. Akyazı, “Üniversiteliler olarak STK’larda  daha fazla olmamız gerekiyor” diyor.