Bu süreç tek taraflı yürütülmez

Bu süreç tek taraflı yürütülmez
Bu süreç tek taraflı yürütülmez

Mehmet Öcalan kardeşi Abdullah Öcalan ile önceki gün İmralı da görüştü.

Abdullah Öcalan kardeşi aracılığıyla mesaj gönderdi: "Bir an önce adım atılması gerekli. Ayda bir heyetle görüşerek bu işi yürümez."

Kardeşi Mehmet Öcalan’la görüşen Abdullah Öcalan, ikinci aşamanın başladığını ancak çok fazla gelişme yaşanmadığını belirterek, “Bu süreç tek taraflı yürütülmez. Bir an önce adım atılmalıdır” diye konuştu. Öcalan Lice saldırısının da aydınlatılmasını istedi.
Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan, İmralı’da yaptıkları görüşmenin ayrıntılarını DİHA’ya anlattı. Lice’de karakol yapımını protesto eden halka ateş açılmasını da değerlendiren Öcalan şunları söyledi: “Bu sağlıklı bir gidişat değildir. Lice’de bir genç bunu herkes de gördü ve biliyor ki; arkadan vurularak öldürülüyor. Medyadan takip edebildiğimiz kadarıyla böyle. Diyarbakır Tabip Odası’nın hazırladığı rapor da bu yöndeymiş. Yine 2’si ağır olmak üzere 10 insan da orada yaralanıyor. Buradan yaşamını yitiren Medeni Yıldırım adlı gencin ailesine başsağlığı diliyorum. Hastanelerde bulunan yaralılara da acil şifalar diliyorum. Bu gidişat çok parlak bir gidişat değildir. Bir an önce doğruların pratiğe sokulması gerekmektedir. Lice için hükümet üzerine düşeni yapmalı, olayı araştırmalı. Bunun araştırılması ve bir an önce aydınlığa kavuşturulması gerekiyor. Bunu bekliyoruz.”
Öcalan’ın sürece dönük de değerlendirmelerde bulunduğunu belirten Mehmet Öcalan, Öcalan’ın bu konuda şu ifadeleri kullandığını aktardı: 

Koşullar değişmeli 

“Ben 4 duvar arasındayım. Konumumu da görüyorsunuz. Bu şartlar içinde yapacağım bu kadardır. Elimden geleni de yapıyorum. İletişimi kiminle kuracağım. Bunu devlet de biliyor, hükümet de biliyor. Aileler ve avukatlar yasal hakları olarak buraya gelmelidirler. Bu şartlarda ancak bu kadar şey yapabilirim. Elimden geleni yapıyorum. Birinci aşama benim için 1 Haziran’da tamamlanmıştır. Başkaları için bitmemişse de birinci aşama benim açımdan bitmiştir. İkinci aşamaya da başlamak üzereyiz, ama fazla gelişmeler olamıyor. Bu süreç tek taraflı da yürütülmez. Belki bundan sonraki bir hafta ya da iki hafta içerisinde BDP heyetinin buraya gelme ihtimali yüksektir. Onlarla tartışacağız değerlendireceğiz. Bu süreç götürülecekse bu koşulların değiştirilmesi gerekiyor. Herkesle iletişim kurulabilmeli. Bu süreç böyle bir süreçtir. Yani sadece ayda bir heyetin buraya gelip gitmesi ile olmaz.”

DÖRT DUVAR ARASINDA...

Öcalan, görüşmede Kürtlerin de Türklerin de Türkiye ’deki tüm halkların da süreçle ilgili sorumluluk alması gerektiğini ifade etti. Mehmet Öcalan’ın aktarımına göre Öcalan, “Eğer bir süreç gelişecekse herkes katkı sunmalıdır. Türkiye’deki aydınlar da sürece katkı sunmalıdır. Altyapı oluşturulmadan süreç yürüyemez. Altyapı çok sağlam olmalıdır ki, süreç yürüsün. Altyapı yapılmadan oyalama taktiklerle sürecin başarıya ulaşması mümkün değildir. Elimizden gelen katkıyı yapacağız. Yani benim gibi 4 duvar arasında olan bir insanın süreci tek taraflı yürütmesi olmaz” diye konuştu.