Bu tedavi 'kişisel'

Dünyada yaşayan yetişkin nüfusun yüzde 15'i kısırlık sorunuyla karşı karşıyayken, buna karşı boş durmayan tıbbın yeni çözümü, 'kişiye özel tedavi yöntemi.'
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi

İSTANBUL - Dünyada yaşayan yetişkin nüfusun yüzde 15'i kısırlık sorunuyla karşı karşıyayken, buna karşı boş durmayan tıbbın yeni çözümü, 'kişiye özel tedavi yöntemi.'
Danimarka'da 267 çift üzerinde ilk kez uygulanan 'kişiye özel tedavi yöntemi' sayesinde bebek sahibi olmada yüzde 37 başarı sağlanmış. Klasik yöntemlerde ise başarı oranı yüzde 24. Bir diğer gelişme ise tüp bebek tedavisinde kullanılan iğne sayısını azaltmaya yönelik. Bu çalışmada, kadının şu anda kullandığı 14-16 iğneyi, üç-dörde indirmek hedefleniyor.
Yardımla üreme tekniklerinde son gelişmelerin ele alındığı '13. Dünya Tüp Bebek ve Genetik Kongresi'ne Danimarka Rigs Hospital Tüp Bebek Kliniği'nden katılan Dr. Bijhana Popoviç, 267 kadına uyguladıkları kişiye özel tedavi yönteminin sonuçlarını Radikal'e anlattı.
Geleneksel tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olmada kadınların yaşı, kilosu ve yumurtasına bakıldığını belirten Popoviç, yeni yöntemde bu faktörlerin yanı sıra kadının günde kaç sigara tükettiğinden yumurtalık hacmi ve aldığı kan miktarına kadar değişik etkenlerin göz önüne alındığını söyledi. Buna göre her kadının alacağı ilaç dozunun farklılaştığını belirten Popoviç, "Kişiye göre ilaç dozu hesaplamakla yumurtalığın daha iyi cevap vermesini sağlıyoruz. Şimdiye kadar kullanılan tedavide, belli hasta kalıbındaki kişilere belli dozda ilaç veriliyordu. Biz şimdi bundan uzaklaşıyoruz" dedi.
Popoviç'in vurguladığı bir diğer nokta da ilk çocuğu genç yaşlarda yapmanın önemi. Çünkü geç evlilikler nedeniyle doktora gitme zamanı da geçiriliyor ve tıbba yeterli zaman kalmıyor. 38-40 yaşlarında altı ay denemeye karşın çocuk sahibi olunamadığında kısırlıktan söz ediliyor. Daha genç yaşlar için ise bu süre bir yıl. Çocuk olmaması durumunda önce erkeğin sperm üretimine bakılıyor. Erkekte sorun yoksa kadının tedavisine geçiliyor. Tüp bebeğe karar verildiğinde yumurtalığı çalıştıran ilaçları kadın ilk beş gün kendi kendine enjekte ediyor. Ardından kadının ihtiyacı olan ilaç dozu belirleniyor ve 10-11 gün daha enjeksiyon sürüyor.
Bu sürecin kendisi bile başlı başına kadında stres yaratıyor. 'Çocuğum olacak mı?' kaygısının yanı sıra, ilaç kullanımının yarattığı bu strese karşı da çalışmalar hızla sürüyor. Bir ilaç firması, tüp bebek yönteminde her gün yerine haftada bir kullanılacak ilaç üzerinde çalışıyor.
Böylece halen kadının kendi yaptığı 14-16 olan iğne sayısı üç-dörde düşürülebilecek.


    http://www.radikal.com.tr/7475287475280

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.