'Bu telefon çalıntı'

Cep telefonu hırsızlığına karşı yeni bir proje geliştirildi. Antalya Emniyet Müdürlüğü'nün projesine göre, çalıntı cep telefonlarının ekranında 'çalıntıdır' ibaresi belirecek.

ANTALYA - Cep telefonu hırsızlığına karşı yeni bir proje geliştirildi. Antalya Emniyet Müdürlüğü'nün projesine göre, çalıntı cep telefonlarının ekranında 'çalıntıdır' ibaresi belirecek.
Antalya'da suçun önlenmesi ve suçluların yakalanması için Emniyet Müdürlüğü tarafından 'Toplum Destekli Güvenlik Hizmeti Projesi' hazırlandı. Projenin 'Uzun Vadeli Planlar' bölümünde, mala karşı işlenen suçlarda, cep telefonu hırsızlığını önlemede ilginç bir yönteme yer verildi. Antalya Emniyeti Önleyici Hizmetler Şube Müdürü Akif Aktuğ'un hazırlayıp Emniyet Genel Müdürlüğü'ne sunduğu projeye göre, çalıntı cep telefonlarının ekranında, GSM şirketleriyle anlaşılarak yapılacak yasal düzenlemenin ardından, 'çalıntıdır' yazısı belirecek.
Telefonu çalınan kişinin durumu polise bildirmesinin ardından, IMEI numarası belirlenen telefona bilgisayar yardımıyla bu yazı yüklenecek. Bu projeyle, çalıntı cep telefonu alacak olan kişilerin yasal yükümlülük altına girmesi ve bilmeden satın alma olasılığının kaldırılması amaçlanıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7434647434640

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.