'Bu utanç Başbuğ'un mu, Başbakan'ın mı?

'Bu utanç Başbuğ'un mu, Başbakan'ın mı?
'Bu utanç Başbuğ'un mu, Başbakan'ın mı?
Başbuğ, mahkeme kararını "Bu utanç, Başbuğ'un mu, onu atayan Başbakan'ın mı? Bir teröristi Genelkurmay Başkanı atamıştır" diye yorumladı.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

CHP Cezaevi Komisyonu üyeleri Manisa Milletvekili Özgür Özel ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba önceki gün Silivri F Tipi Cezaevi’ne giderek Ergenekon davasında haklarında hüküm verilen sanıklarla görüştü. CHP’lilerin görüşme sonrası hazırladığı rapora göre, eski Genelkurmay Başkanı Başbuğ haklarında verilen kararı “Hakkımızda açıklanan kararlardan asker olduğumuz için memnun olanlar var” diyerek değerlendirdi. Suçlamayı ve cezayı ağır bulan Başbuğ şunları söyledi: “Bu durum bin yıllık devlet geleneğine sahip Türkiye Cumhuriyeti’ne çok ağır bir hakarettir. Benim karar için söyleyecek sözüm yok. Böyle bir dava sebebiyle yargılanmak ve bu suçlamaların muhatabı olmak bile benim için cezaların en büyüğüdür. Kararla birlikte TSK bir terör örgütü olarak gösteriliyor. Yöneticiler, hükümeti devirmeye çalışmaktan müebbet hapis cezası alıyor, terör örgütünün üyesi bazı komutanlar hükümeti devirme suçuna katılmıyor. Bu nasıl bir örgütse, bazıları örgüte üye ama hükümeti yıkmak istemiyor. Böyle suçlama, böyle ceza olur mu?” 

‘Başka çarem yoktu’

Başbuğ, mahkeme salonundaki protestosunu ise, “Ergenekon terör örgütünü eli kanlı bir terör örgütü olarak silah kullanan bir örgüt olarak ortaya çıkarmak için Danıştay davası kullanılmıştır. Osman Yıldırım, bu konuyla ilgili özel görevli. Özel yetkili bir mahkemenin hakkında müebbet verdiği bir şahıs başka bir özel yetkili mahkeme tarafından tahliye ediliyor, bunu hukuk ile hiçbir alakası yoktur” diye anlattı. 

“Başbakan terörist atamış”

Başbuğ, Genelkurmay Başkanı’nı terör örgütü yöneticisi tüm karargâhın da terörist ilan edildiğini belirterek, “Bu utanç, İlker Başbuğ’un mu, onu atayan Başbakan’ın mı ve yapılan bu hakaret bana mı yoksa Türkiye Cumhuriyeti’ne mi? Burada Başbakan’a sorulacak hiç mi soru yok? Beni atayan Başbakan’dır, ataya ataya bir teröristi Genelkurmay Başkanı olarak atamıştır. Kendi atadığı karargâhın tamamı terörist altı tanesi müebbetlik. Bir gün gelir bana sorulanlar Başbakan’a da sorulabilir” dedi. 

“Rahat uyudum”

Mahkeme heyeti tarafından kendilerine son sözlerinin sorulmadığını ve idama eşdeğer bir ceza verilmesine rağmen 4 satırlık bir açıklama yapıldığını söyleyen Başbuğ, “Karardan bir gece önce de bir gece sonra da rahat rahat uyudum. Ama bu kararı verenlerin, rahat uyuyabildikleri düşünmüyorum” diye konuştu.

“Cezam Matruşka gibi”

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ise kararı, ‘hiçbir oran yok’ sözleriyle değerlendirdi. Balbay’ın şöyle konuştuğu belirtildi: “Bana verilen ceza Matruşka gibi. Benim için 4 tane suç verdiler ve her bir suçun içinden de 4 tane suçlu Mustafa Balbay çıkardılar. Bu mantığa göre Uğur Mumcu 9000 yıl ceza alırdı. Benim tek suçum gazetecilik.”
Gazeteci Tuncay Özkan da ise kararı “Kindar bir süreç yaşıyoruz. Cumhuriyet Mitinglerinden ağırlaştırılmış müebbet aldım. Bana Ergenekon’dan ceza veremediler. Aslında olan şu; Başbakan intikam aldı benden” sözleriyle yorumladı.


  http://www.radikal.com.tr/114529611452964

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Suclular ve Cezalari - kizilofke

  Yillarca ozgurluk isteyen insanlara sirf bu bozuk sistemi korumak icin simdi icinde bulundugunuz durumla karsilik verdiniz. Biz bazi seyler degismeli adalet herkes icin olmali diyorduk cunku adalet kimin tekelindeyse oteki yaniyordu. Bakin savundugunuz devlet paranoyasi simdi size neler yapiyor. Umarim simdi anlamissinizdir neden zindanlar yikilsin dusunceye ozgurluk diye haykirdigimizi

  Utanc mi dediniz? - Ari Zerdüst

  Utanc denen sey halkin yasam degerlerine göre yasamamktir.O degerlere dogru yaklasmamaktir. O degerleri sömürmektir.O degerlere ahlaki ölcüler icinde yaklasmamaktir.Utanilmasi gereken bir sey varsa Kürt cografyasinda islenen suclarin bu yargilamada "hükümeti devirmeye calismak" denen bir sacmalikla üstünün örtülmesidir.Bu noktada bakilirsa ikiside esit duzeyde utanc duymali.

  Ne yaptığını bilmeyen bir Başbakan! - Ali Fakı

  Yakında, Başkan olunca, terörist başını da Başbakan olarak atar! Önemli olan RANT ve ihale paralarının iktidara yakın ceplere akması! Durmak yok tüm memleket satılana kadar devam!

  Kararlar ve Ergenekon - Turkuvaz

  Asıl darbeciler dışarda ama darbeyi önleyenler ve Türkiye'nin karışmasını engelleyenler (bakınız Mısır) içeride. Kozmik odaya soktular sizi, sizinle tüm delilleri alabilmeniz için çalıştılar. Darbe isteseler böylemi olurdu ? Elinde askeri güç olan bir GenelKurmay başkanı askerine eimr verseydi siz o odalara girebilirmiydiniz ? Gazeteciler ve sivillerin tutuklanmaları ise bir komedi. Bazı Rektör ve Üniversite Öğretim üyeleri'nin de böyle. Sanki ellerine silah almış ve parlementoya yürümüşler gibi. Demokratik ülkelrde olmayan Özel Mahkemelerin özel kararaları bunlar. En azından insani ve demokratik teamüller bakımından değeri olmayan kararlar. Oynanan oyun iyi bir oyun değil. Hepimiz bu ülkenin vatandaşıyız bugün öc alma duygusu ile davrananlar tarihte herzaman görüldüğü gibi kendilerini garantiye aldıklarını sanıyorlar bu şekilde davranarak. Dilerim ileride aklı selim bir hükümet veya yönetim gelir de aynı şekilde davranmaz. Ama her davranış, kendi nedenlerini oluşturuyor bir ölçüde. Türkiye'yi çekilmez, karanlık bir dikta dönemine çevirdiler. Yükselen bir korku imparatorluğu. Bu kötülüğün, bu insan dışı davranışların artık bitmesi gerekiyor. Ne oruç biliyorlar ne bayram ne seyran. Varsa yoksa intikam.