Bu uygulamayı her yerde görmek isteriz

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Gökkuşağı İlköğretim Okulu'nda, serebral palsili (beyin felci) ve engelsiz öğrenciler birlikte eğitim görüyor.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Gökkuşağı İlköğretim Okulu'nda, serebral palsili (beyin felci) ve engelsiz öğrenciler birlikte eğitim görüyor. 'Tersine kaynaştırma programı' uygulanan öğrenciler, büyüklere örnek olacak bir dayanışma ve dostluk sergiliyor.
Milli Eğitim Vakfı'nca yaptırılan ve Serebral Palsili Çocuklar Derneği'nce tefriş edilerek bu yıl hizmete giren okul, engelli öğrenciler için tasarlandı. Ancak 'tersine kaynaştırma programı' kapsamında engelsiz öğrenciler de okula kabul edildi. 500 öğrenci kapasiteli okulda 74'ü beyin felçli olmak üzere 277 öğrenci eğitim alıyor.
İlköğretim okullarında geçerli müfredatın 'bireyselleştirilerek' uygulandığı okulda, beyin felçli çocuklarla engelsiz öğrenciler okulun her bölümünde bir arada bulunuyor. Okul müdürü Müberra Oğuz, velilerinin başlangıçta önyargılara sahip olduğunu, ancak görüşmeler sonucu bunu yıkmayı başardıklarını söyledi.