Bu yananlar bizimkiler!

Bu yananlar bizimkiler!
Bu yananlar bizimkiler!

İstanbul Sultangazi deki bir gecekonduda 9 Ekim 2011 günü çıkan yangında, kilitli kapı ve camları açamayan 7 kaçak göçmen feci şekilde can vermişti. Bu evin de, son operasyonlarla çökertilen insan kaçakçılığı şebekesi tarafından kullanıldığı ortaya çıktı.

4 ilde yapılan operasyonlarla bir insan kaçakçılığı çetesi çökertildi. 7 göçmenin kilitli bir evde yandığı gün, aralarında, "Bunlar bizimkiler, cayır cayır yanmışlar" diye konuştukları ortaya çıktı.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Dört ayrı ilde yapılan insan ticareti operasyonunda geçtiğimiz yıl yanarak hayatını kaybeden 7 göçmenin faillerinin de bulunduğu Ali P.’nin liderliğindeki 38 çete elemanı ile 607 göçmen yakalandı. 8 aylık çalışma sonucunda düzenlenen operasyonda gözaltına alınan kişilerin, İstanbul’a getirdikleri göçmenleri demir, hortum ve sopalarla dövdükleri ve 27 yaşındaki bir Pakistan vatandaşını 3. kattan aşağı attıkları belirlendi. Çete liderinin yardımcısı olan Halit Karaca’nın Sultangazi’de 7 göçmenin yanarak can vermesinin ardından, olay yerinde, “Bunlar bizimkiler, cayır cayır yanmışlar” şeklindeki telefon konuşmaları teknik takibe takıldı. 

Organizatör çekyattan çıktı
İngiltere’de düzenlenen insan kaçakçılığı operasyonlarında bazı organizatörlerin telefonlarının İstanbul’dan sinyal verdiği bildirildi. Bunun üzerine harekete geçen İstanbul Mali Şube Müdürlüğü ekipleri, 8 aylık bir teknik takibin ardından, İstanbul, Van, Tekirdağ ve Bursa’da 41 operasyon düzenledi. Çetenin, yurt dışına göndermek istedikleri kaçak göçmenleri İstanbul Gazi Mahallesi’ndeki gecekondularda sakladığını belirleyen polis, bu evlere de operasyon düzenledi ve evlerde bulunan Pakistan, Burma ve Afganistan uyruklu 601 göçmen gözaltına alındı. İran uyruklu organizatör Raşit Backheri ise gizlendiği çekyattan çıkarıldı. Operasyonlarda, çetenin lideri Ali P.’nin de aralarında bulunduğu 1’i kadın 38 kişi gözaltına alındı. Kaçakların tutuldukları evlerde yapılan aramalarda ise, göçmenlerin dövülmesinde kullanılan hortum, sopa, kesici aletler, 2 tabanca, 2 sahte pasaport, sahte belgeler ve suç geliri olan dövizler ele geçirildi. Şebekenin kaçaklardan 4 ilâ 7 bin dolar para aldıkları öğrenildi. 

Üçüncü kattan atmışlar
Sultangazi’de geçtiğimiz ekim ayında kapısı ve camları demir parmaklıklarla kilitli bir evde çıkan yangında 7 göçmenin yanarak can verdiği evin de bu şebeke tarafından kullanıldığı belirlendi. Çete liderlerinden Halit Karaca’nın, Sultangazi’de yanan 7 göçmen olayından sonra olay yerinden diğer zanlıları arayıp, “Yananlar bizimkiler, cayır cayır yanmışlar” dediği kayıtlara geçti.