Bu yangından kim fayda görür?

Bu yangından kim fayda görür?
Bu yangından kim fayda görür?
Cengiz İnşaat'ın sahibi olduğu Hüseyin Avni Paşa Köşkü'nü kül eden yangınla ilgili itfaiye raporu şüpheli yangını daha da şüpheli hale getirdi
Haber: ÖMER ERBİL / Arşivi

 RADİKAL/ANALİZ - Rapor da genelde tarihi eserler için kullanılan ‘Elektrik kontağından çıktı’’ sözünü görmemek açıkçası beni şaşırttı. Raporda onun yerine ‘’Metruk köşke elektrik bağlantısı olmadığı tarafımızdan tespit edilmiştir’’ deniliyor. İnsanın tüh tüh diyesi geliyor. Yıllardır metruk halde duran ahşap bir köşk insan eli değmeden nasıl yanar? Bir elektrik kontağı, iki yıldırım düşmesi sonucu olur. Peki bu ikisi de yok deniyorsa üçüncü bir sebep sabotaj mıdır? İstanbul Eski İtfaiye Müdürü Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç bakın bu konuya nasıl açıklık getiriyor;

“Her yangının bir sebebi vardır. İtfaiye raporundan çıkan sonuç ise biz bu sebebi belirleyemedik anlamı taşıyor. Elektrik yoksa birkaç sebep olabilir. Çatıda kuş gübreleri, içten yanma ile ahşabı tutuşturur. Düşük ihtimal de olsa rüzgar sürtünme ile yangına sebep olabilir. Geriye bir de sabotaj ihtimali kalır. Bu rapordan kasıtlı ya da kasıtsız demek mümkün değil. Yangın da 4 faktöre bakılır. Görgü tanığı var mı? İtfaiyenin ilk tespitleri (Ancak 20 dakika sonra olay yerine giderek bunu yapamazsınız.) Yanan binanın getirdiği zarar, sigorta durumu ve sonuca etkileri. Labaratuvar incelemesi. Burda ilk iki faktör yok. Üçüncü faktör önemli. Burada ifade tutanaklarına bakılmalı. Yangın öncesi durum nedir? Yeniden yapmak kimin işine yarar. Yeni yapılacak binaya şimdi elektrik sistemi döşeyeceksiniz, ısıtma sistemi koyacaksınız. Eski metruk binaya bunları yapmanıza kurul izin vermez. Yani tüm bunlar düşünülmeli. Yangın, yangını meydana getiren faktörleri de yok eder. İtfaiyenin bu raporuyla bir sonuca varmak mümkün değil.”

Hüseyin Avni Paşa Köşkü'nde kundaklama şüphesi arttı


Hüseyin Avni Paşa Köşkü ve içinde 3 bin tescilli ağacın bulunduğu korunun yüzde 65 hissesini Cengiz İnşaat 2009 yılında TMSF’den satın aldı. 2013 yılında ise yüzde 35 geri kalan hisseyi işadamı Zeynel Abidin Erdem’den aldı. Cengiz İnşaat köşkü restore ederek kullanıma açacaktı. Koruma Kurulu’na o projeler sunuldu ve 23 Haziran tarihinde avan proje için izin çıktı. Şimdi o projeyi Cengiz İnşaatın kamuoyuna açıklaması gerekiyor. Restorasyon projesinde tarihi köşkte ne tür değişiklikler yapılmak istendi. İçine ısıtma, elektrik tesisatı, ebeveyn banyosu gibi iç mimaride değişiklikler yapılmak istendi mi? Koruma Kurulu bu değişiklikleri kabul etti mi? Ya da hangilerini kabul etti hangilerini etmedi?
Bu sorular neden önemli? Çünkü tarihi köşkün içinde yapılmak istenen değişiklikleri Koruma Kurulu mevcut hali ile korunacak diyerek kabul etmemiş olabilir. Oysa yeniden yapım sırasında bu değişikliklerin tamamının yapımına imkan sağlanmış olacak. Yani ihya edilecek köşkün içine ısıtma sistemi de, elektrik sistemi de, alafranga lavabo, küvet de sokulabilecek. Biz bunun örneklerini çok sayıda biliyoruz. Aslında bu durum bizi restorasyon kararı alınmışken neden sabotaj yapılsın ki sorusunun cevabına götürür.

Ezcümle Prof. Kılıç’ın da söylediği gibi bu hali ile sabotaj da diyemeyiz, sabotaj değil de. Lakin aydınlanmayı bekleyen pek çok soru var. Yetkililerin de, Cengiz İnşaatın da kamuoyunu rahatlatması gerekir.

Kül olan köşkte 'ilginç' tesadüf

Cengiz İnşaat: 'Aslına uygun restore edeceğiz'

Hüseyin Avni Paşa Köşkü kül oldu