'Bu yapılar şiddeti artırdı'

Bölgede yeni depremler meydana gelebileceğini söyleyen uzmanlar, bölgedeki yapıların kalitesizliğine dikkat çekti.

İSTANBUL - Bölgede yeni depremler meydana gelebileceğini söyleyen uzmanlar, bölgedeki yapıların kalitesizliğine dikkat çekti.
İTÜ Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Jeofizik Kurumu Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ercan: "Depremin süresi 10 değil, 8.5 saniye. Bu bölgede yeni depremler olacaktır. Varto ve Karlıova civarı yeni depremlere gebe. Depremin şiddeti 7 - 8 arası oldu. Nedeni ise gelir düzeyine bağlı olarak 'F' kalite kötü yapıların olması. Yani bunlar yığma yapı. Hitit döneminden daha kötü. Ev yıkıldı denmez 'dam yıkıldı' denir. Bu tür yapılar 4.8'lik depremde dahi yıkılabilir."
İTÜ Maden Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Naci Görür: "Depremin olduğu fay Erzurum'un kuzeydoğsundan başlar Yedisu Vadisi'ne kadar gider. Doğu Anadolu'daki çok sayıdaki faydan biri de bu. Kuzey Anadolu (KAF) ya da Doğu Anadolu (DAF) fay hattıyla hiçbir ilgisi yok. Bu büyüklükteki depremde ölü veriyorsak bu bizim ayıbımız."
Jeofizik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Yrd. Doç. Oğuz Gündoğdu: "Sığ bir deprem. Bulunduğu yerde şiddetli hissedilir. Pötürge, Adıyaman, Çelikkan'dakiler de sığdı. Doğu Anadolu fayında Erzincan'dan Karlıova'ya giden parçanın kırılmadığını biliyoruz. Yapılar çok kötü olduğu için endişeleniyoruz."