Bu yetenek 664 kişide var

11 yaşındaki otistik Buğra Çankır, dünyada yalnız 664 kişide bulunan bir yeteneğe sahip. Doğadaki tüm sesleri nota diline çevirebilen Buğra çok iyi piyano çalıyor. Ailesi Buğra için özel eğitim olanağı araştırıyor.

HATAY - Makine mühendisi Kemal Çankır, oğlu Buğra'ya üç yaşında 'otistik' teşhisi konduğunda yıkılmıştı. Ama doğadaki tüm sesleri nota diline çevirebildiği belirlenen 11 yaşındaki Buğra, şimdi ailesinin gurur kaynağı.
Çankır, "Buğra annesinden dört yaşında okuma-yazma öğrendi. Psikoloğu müziğe ilgisini görünce orga başlattık. Çok kısa süre içinde öğrenmesi hepimizi çok şaşırttı. Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'na başvurduk. Buğra yetenek sınavında herkesi kendisine hayran bıraktı, ama otistik olduğu için kabul edilmedi. Buğra'yı internet üzerinden Kaliforniya Üniversitesi San Francisco Genetik Araştırma Merkezi'nin 'Absolute pitch' (Bir sesi tam olarak söyleme ve duyma yeteneği) testine tabi tuttuk. Bize Buğra'nın dünyadaki 664 kişiden birisi ve en genç yetenek olduğu iletildi" dedi.
Piyano öğretmeni Hilal Önal da Buğra'nın sergilediği olağanüstü yeteneği doğrularken, baba Çankır, oğlunun özel eğitimle yeni bir Fazıl Say olabilmesi için destek aradığını belirtti.


    http://www.radikal.com.tr/7643067643060

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.