Bu yıkım anlaşmalı

Küçükarmutlu'da yol çalışması için istimlak edilen 62 evin yıkımına dün başlandı. Toplam 3 trilyon enkaz bedeli ödenen gecekondu sahiplerinden 49'u belediyeyle anlaşıp toplu konutlara taşındı.

İSTANBUL - Küçükarmutlu'da yol çalışması için istimlak edilen 62 evin yıkımına dün başlandı. Toplam 3 trilyon enkaz bedeli ödenen gecekondu sahiplerinden 49'u belediyeyle anlaşıp toplu konutlara taşındı.
TEM bağlantı yolu çalışması için bölgede bulunan gecekonduların istimlak çalışmaları için dün olağünüstü güvenlik önlemleri alındı. Sahil yolu trafiğe kapatıldı. Saat 07.00'den itibaren 800 çevik kuvvet ve 400 zabıta, ambulans ve panzerler hazır bekletildi.
Yıkıma belediyeyle anlaşanların evlerinden başlandı. Büyükşehir Belediyesi, anlaşma yoluna giden evsahiplerinden 49'una enkaz bedeli ödemenin yanı sıra Kâğıthane Güzeltepe'deki Sosyal Konutlar'dan dörtte biri peşin kalanı 60 ay vadeli daire tahsis etti. Belediye, 62 binanın enkaz bedeli olarak 3 trilyon 500 milyar lira ödedi. Yıkım sırasında 7 gecekondu sahibi, konuta taşınmayı reddetti, ancak enkaz bedeli karşılığı evi boşaltmayı kabul etti. Son 6 gecekondu sahibiyle de daha sonra uzlaşmaya varıldı.
Sahil yolu Şişli'ye bağlanacak
Baltalimanı-TEM bağlantı yolu projesiyle, Baltalimanı sahil yolu ilk etapta Etiler istikametine ve TEM Otoyolu'na, ikinci etapta Büyükdere Caddesi'ne bağlanacak. Çalışmalar bittiğinde Baltalimanı-TEM bağlantı yolu, Şişli Büyükdere Caddesi güzergâhı ile birleştirilecek. Böylece sahil yolunun-Şişli Çağlayan Kavşağı ile doğrudan bağlantısı sağlanacak.