Bu yıkım unutulmamalı!

Türkiye'ye deprem gerçeğini en acı şekilde hatırlatan Marmara depreminin üzerinden beş yıl geçti. Depremde hayatını kaybeden binlerce kişi anılırken, yıkımın etkisi bugün de sürüyor.

İSTANBUL - Türkiye'ye deprem gerçeğini en acı şekilde hatırlatan Marmara depreminin üzerinden beş yıl geçti. Depremde hayatını kaybeden binlerce kişi anılırken, yıkımın etkisi bugün de sürüyor.
17 Ağustos 1999 günü merkez üssü Gölcük olan deprem, saat 03.02'de başladı. 45 saniye süren 7.4 büyüklüğündeki sarsıntıda kayıp çok büyük oldu. Resmi kayıtlara göre 17 bin 840 kişi öldü, 43 bin 953 kişi aralandı. Toplam 285 bin 211 konut hasar gördü. Bu konutlardan 91 bin tanesi ıkıldı. Ayrıca 15 bin 425 işyeri kullanılmayacak hale geldi. Binlerce insan aylarca çadırkentlerde yaşadı. Daha sonra kışın soğukta su alan, yazın sıcakta kavrulan prefabrik konutlardaki yaşam başladı. Toplam 139 refabrik kentte 150 bin kişi prefabrik konutlarda yıllar geçirdi. SSK kayıtlarına göre depremden sonra 200 bin kişi işsiz kaldı.
Deprem bölgesinde 41 bin 308 kalıcı konut inşa edildi. Yıllar sonunda kalıcı konut insanlar ile doldu. Binlerce kişilik yeni yaşam alanları oluştu. Depremde 'orta dereceli' hasar gören 94 bin bina onarıldı. Bölgede üç kattan fazla bina yapılmasına izin verilmez iken yedi katlı binalar onarıldı ve bu binalarda bugün insanlar oturuyor. Depremle denize batan Gölcük Kavaklı sahilinde, sulara gömülü direkler insanların acısını tazeleyen birer abide gibi