Bu yıl karneler farklı

İlk ve ortaöğrenimde 14 milyon öğrenci ve 600 bin öğretmen bugün 12 Şubat'a kadar tatile girdi. Öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yeniden düzenlenmiş yeni karneler verildi.

ANKARA/İZMİR - İlk ve ortaöğrenimde 14 milyon öğrenci ve 600 bin öğretmen bugün 12 Şubat'a kadar tatile girdi. Öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yeniden düzenlenmiş yeni karneler verildi.
Karnelerdeki en büyük değişiklik, eskiden 'davranış notları' olarak nitelendirilen bölümde oldu. Bu bölümde yer alan 'Büyüklere saygı küçüklere sevgi notu' tarih oldu.
Adı 'Kişisel ve sosyal beceriler' olarak değiştirilen bu bölümde, bunun yerine 'sınıf etkinliklerine katılma, haklarının bilincinde olma, kararlarında adil olma, etkili iletişim kurma, karşılaştığı sorunları çözme' gibi değerlendirmeler yer aldı. Değerlendirmeler de 'pekiyi, iyi ve orta' gibi notlarla değil, 'desteğe ihtiyacı var', 'gelişim düzeyine uygun' veya 'gelişim düzeyinin üstünde' şeklinde yapıldı.
14 milyon da mektup
Karnelerle birlikte evlere bir de MEB'in velilere yönelik mektubu gitti. Ancak yeni müfredatın tanıtılması için gönderilen mektup. eğitim çevrelerinde 'siyasi reklam' diye eleştirildi.
Mektup metininde, eğitim sisteminin son yıllarda yenilenme sürecinde olduğu belirtilirken, 'ders kitaplarının yenilendiği, ders içeriklerinin değiştirildiği, halk kültürü, medya okur yazarlığı, spor, sanat etkinlikleri gibi yeni derslerin eklendiği' anlatıldı. Ayrıca velinin bu sürece katılımı da istendi.
Eğitim-Sen ve Türk Eğitim Sen'se mektubu siyasi reklam aracı olarak nitelendirdi. Mektubu Özal dönemindeki 'İcraatın İçinden'e benzeten Türk Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Sami Özdemir, "Etik değil" dedi.
Bu arada Eğitim-İş de Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'e bir karne verdi! Bakan Çelik tüm derslerden sıfır; sosyal beceriler başlığı altında değerlendirilen 'gerici kadrolaşma', 'öğrenci üzerinden icra takibi yapma', gibi konulardansa 100 üzerinden 100 aldı. Çelik'in genel seçimlerin yapılacağı 4 Kasım 2007 tarihinde tasdiknameyle uzaklaştırılması istendi. 14 milyon öğrenci ve 600 bin öğretmen 12 Şubat'ta yeniden okulları dolduracak. (aa, anka)