Bu yıl kimseye komando celbi gelmeyecek

ANKARA - Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) terörle mücadele operasyonlarını yürüten birliklerin yeniden yapılandırma çalışmasında son aşamaya gelindi. Geçtiğimiz yıl başlanan çalışmada önce yedek subaylar komando birliklerinden çekilmişti. Bu yıl da kademeli olarak erbaş ve erlerin komando birliklerinden çekilmesine başlandı. Bu yılın sonunda tüm komando birlikleri tamamen profesyonel askerlerden oluşacak ve operasyonları da bu birlikler gerçekleştirecek.
27 Haziran 2007: Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, selefi emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın ile birlikte Eğridir’de “Altı komando tugayını bir plan çerçevesinde yüzde yüz profesyonel hale getiriyoruz” dedi.
Bu planın ilk adımı olarak Mayıs 2008’den itibaren yedek subayların komando birliklerinde görevlendirilmesine son verildi. Operasyonel göreve en yakın yedek subaylar artık iç güvenlik taburlarında görevlendiriliyor. Bu birlikler terörle mücadelede komando birliklerine destek sağlıyor.
Yeni yapılanmanın ikinci adımı da 2009 başı itibarıyla atıldı. Yedek subayların ardından erbaş ve erler de operasyon sahasından kademeli olarak çekiliyor. Bu yıl yeni celp dönemlerinde silah altına alınacak yükümlüler komando birliklerine gönderilmeyecek. Halen vatani görevini komando birliklerinde yapmakta olan erlerin de yıl sonuna kadar terhis olmalarının ardından, 2010 yılbaşı itibarıyla komando tugaylarında er ve erbaş kalmayacak.
Böylece terörle mücadelede etkin görev alan Isparta Eğirdir Dağ ve Komando Okulu, Foça Jandarma Komando Okulu, Bolu Dağ Komando Tugayı ile Kayseri’de bulunan 1. Komando Tugayı, Bolu’daki 2. Komando Tugayı ve Siirt’teki 3. Komando Tugayı tamamen profesyonel askerlerden oluşacak.

10 bin profesyonel komando
Yeniden yapılanma öncesinde, komando tugayında görev yapan 10 bine yakın sayıda personelin büyük bölümünü yedek subay ve erler oluşturuyordu. Yeni yapıda personel zaafı yaşanmaması amacıyla, uzman erbaş istihdamına hız verildi. 2007 ve 2008’de 3 bin 558 uzman erbaş TSK’ya katıldı. Uzman erbaş alımı 2009’da da sürecek. Uzman erbaşlar Eğirdir’de eğitim alıp görevlendiriliyor. (anka)