Bu yıl pek eğlenceli geçmedi!

Bu yıl pek eğlenceli geçmedi!
Bu yıl pek eğlenceli geçmedi!

Edirne?de dev parti: Edirne, yeni yıla yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı partiyle girdi. Canlı müzik ve havai fişek gösterileri altında geri sayım yapan Edirneliler, belediyenin düzenlediği partide yerel sanatçıların şarkılarıyla eğlendi. Yeni yıla girilmesiyle birlikte yaklaşık 100 havai fişek arka arkaya patlatıldı. FOTOĞRAF: FIRAT KESKİNKILIÇ / DHA

*
Türkiye, yeni yılı önceki kutlamalara oranla daha sakin karşıladı. Ekonomik krize Gazze acısının eklenmesiyle İstanbul gibi birçok ilde meydanlar eski coşkuyu aradı *İstanbul'da kutlamaların adresi Nişantaşı oldu. İzmirliler belediyenin düzenlediği gecede bir araya gelirken, Adana'da eğlence merkezleri boş kaldı

İSTANBUL - Ekonomik kriz ve savaşların damgasını vurduğu 2008, Türkiye’nin dört bir yanında da sabırsızlıkla uğurlanırken, umutlar 2009’a bağlandı. Yılbaşı gecesi manzaraları şöyleydi:

Bodrum’da çılgın eğlence: Yılbaşında Bodrum’a ilgi büyüktü. Yaklaşık 4 bin kişinin soğuk havaya rağmen İskele Meydanı’nda 10’ncu Yıl Marşı ile girdiği kutlama sabaha dek sürdü.  

Hiç üşümeyecekler: Aralarında avukatların da bulunduğu bir grup Antalyalı, 2009’u, sıcaklığı 19 dereceye düşen denizde yüzerek karşıladı.  

Uludağ sakin: Geçen yıllara göre oldukça sakin yılbaşı geçiren Uludağ’da, Gülben Ergen Ağaoğlu Otel’de, Deniz Seki Karinna’da, Işın Karaca ise Grand Yazıcı Otel’de sahneye çıktı. Bu yıl ünlü simaların pek tercih etmediği Uludağ’da, yeni yıla girilen dakikalarda Bursa’dan gelenler kısa süre trafik yoğunluğuna sebep oldu.

Kapadokya yeraltında: Peribacaları ve yeraltı kentleriyle ünlü Kapadokya’da turistler ile tatilciler, yerin 10 metre altında tüf kayalara oyulu yeraltı eğlence merkezlerinde 2009’a  ‘Merhaba’ dedi. ‘Sıcak hava balonu ile yeni yıla havada merhaba’ etkinliği, yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle ertelendi.

Barda dayak:  AKP Adana Milletvekili Fatoş Gürkan Zopcuk’un yeğenleri, yılbaşı eğlencesi için gittikleri barda hesaba itiraz edince korumalar tarafından dövüldü. Yaralanan 26 yaşındaki Tayfun ve  24 yaşındaki Feyyaz Zopcuk  kardeşler hastaneye kaldırıldı.

Adana’da kriz gölgesi: Adana’daki yılbaşı partileri, bu yıl ekonomik krizin etkisiyle geçmiş yıllara göre daha sönük geçti. Aynı otelin ayrı salonlarında çıkmaları planlanan şarkıcılar Bengü ve Kutsi, fazla talep olmayınca aynı salonu paylaşmak zorunda kaldı.   

Açlık greviyle karşıladılar: Eskişehir’de Metal-İş Sendikası Şube Başkanı Bayram Kavak, Kristal-İş Sendikası Şube Başkanı İsmail Ayer ile Eğitim-Sen Şube Başkanı Süleyman Solak işten çıkarmaları protesto amacıyla yılbaşı gecesi üç günlük açlık grevine başladı.

Madende kısa bir mola:  Zonguldak’ta yerin 350 metre altında çalışan maden işçileri, yılbaşını maden ocağında pasta ve kolayla kutladı. İşçiler ‘kazasız belasız’ bir yıl diledi. (Radikal, dha)

Sivas terk edilmiş gibi

Sivas yeni yıla eksi 25 derece soğukta girdi. Yılbaşı coşkusunu fotoğraflamak isteyen gazetecileri ıssız bir meydan karşıladı. 


Yılın ilk bebekleri
Kırıkkale’de yılın ilk dakikaları Hacı Hidayet Doğuer Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde beş bebek doğdu. Bebeklere Etem Yağız, Göktuğ, Ümmethan, Şeyda ve Zühal adı verildi.
FOTOĞRAF: ERHAN GÖĞEM / DHA)
Buz gibi havada sıcak kutlama 
Palandöken Dağı’nda otellerde düzenlenen eğlenceler, sıcaklığın eksi 26 derece olduğu kayak pistlerine taştı.  


Yılbaşı gecesinde ‘alternatif’ de çoktu
Düzce’de Anadolu Gençlik Derneği hicri yılbaşını kutladı. Semazen kız çocukları, Kabe maketi etrafında gösteri yaptı.

2008’in son anları, birçok ildeki ‘alternatif’ kutlamalara da sahne oldu.
Anadolu Gençlik Derneği’nin İstanbul, Konya gibi birçok ilde programı vardı. Derneğin İstanbul Şubesi, 20 ilçede ‘Mekke’nin fethi’ ve ‘Hicri Yılbaşı’ programı düzenlendi. Etkinlikte İsrail kınandı, konuşmalar yapıldı, şiirler okundu.  Bazı çocuklar, “Hamas’a selam” sloganı attı. Konya Atatürk Stadyumu’ndaki geceye, yaklaşık olarak     2 bin kişi katıldı. Gecede Kuran okundu, İsrail ve ABD aleyhine sloganlar atıldı.
Kayseri’de Kardeş Radyolar Platformu’nun  ‘Gönüllerin Fethi Gecesi’ne katılan gazeteci Abdurrahman Dilipak, “Filistin biterse sıra bizlere gelecek. Filistin bizim var olma meselemizdir” dedi.