Bu yılbaşı Taksim'de kutlama yapılmayacak

Taksim'deki yılbaşı kutlamalarının müzik ayağı, daha önce ihalesi yapılmasına karşın 'şehitlere saygı' gerekçesiyle iptal edildi.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim'de yapılması...

İSTANBUL - Taksim'deki yılbaşı kutlamalarının müzik ayağı, daha önce ihalesi yapılmasına karşın 'şehitlere saygı' gerekçesiyle iptal edildi.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim'de yapılması planlanan kutlama töreni ve müzik yayınının iptal edildiğini belirterek şöyle konuştu: "Taksim'de hazırlık yapmıştık ancak birçok şehidimiz var. Geçtiğimiz aylar içinde çok sarsıldık, çok üzüldük. Şu anda Güneydoğu'da en kötü hava şartlarında dağlarda mücadele içinde olan askerlerimiz var. Bu sıkıntıyı oralarda yaşayan insanlarımız varken, 'Biz büyük bir kutlamaya girmeyelim, şehitlerimiz anısına, saygı adına bunu yapmayalım' dedik ve programı iptal ettik. Taksim'de bir müzik yayını yapılmayacak."
İhale iki hafta önceydi
Belediye Başkanı Topbaş'ın, 'şehitlere saygı' gerekçesini sundu ama 15 şehit, Hakkâri'de 21 Ekim'de verilmişti. Oysa belediye, ışıklandırma, müzik ve havai fişek gösterilerini içeren kutlamalar için 250 bin YTL ayırmış, müzik organizasyonunun ihalesi iki hafta önce yapılmıştı. Belediye, müzik gösterisini iptal ederken, havai fişek gösterisinin yapılıp yapılmayacağı kesinleşmedi.
Topbaş, yılbaşı eğlencesinde dozun kaçırılmaması uyarısında bulunarak, "Geçen yılbaşında yaşadığımız o magandalıkları beklemiyoruz. Beline silah takıp çıkmalar... Artık burası Avrupa'nın kültür başkenti; bu gibi hadiseler artık bu kente yakışmıyor" dedi.
Son iki yılda bir ölü, bir felçli
Geçen yıl eğlenmek için çıktığı Taksim Meydanı'nda, bir maganda kurşunu üniversite öğrencisi Adem Doğan'ı öldürmüştü. İki yıl önce de Diyarbakır'dan İstanbul'a gelen 25 yaşındaki Yıldız Ertaş, yılbaşı gecesi başına isabet eden kurşunla felç olmuştu.