'Bu yol Karadeniz'i öldürür'

Artvin'in Arhavi ilçesi, ilçenin coğrafi ve ekolojik yapısını etkileceğini öne sürerek 'Karadeniz Sahil Yolu Projesi'nin Arhavi geçişine bayrak açtı.
Haber: İBRAHİM GÜNEL / Arşivi

İSTANBUL - Artvin'in Arhavi ilçesi, ilçenin coğrafi ve ekolojik yapısını etkileceğini öne sürerek 'Karadeniz Sahil Yolu Projesi'nin Arhavi geçişine bayrak açtı. Arhavi Belediyesi, Arhavi Kültür, Turizm, Eğitim, Sağlık ve Dayanışma Vakfı ile ilçe sakinleri, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü'ne karşı açtıkları davada, 'yürütmeyi durdurma' isteminde bulundu.
Fırtına Vadisi'nde yapılmak istenen baraj inşaatına karşı südürdüğü hukuk mücadelesiyle tanınan avukat Yakup Şekip Okumuşoğlu'nun açtığı davanın dilekçesinde, daha önce yapılan projenin değiştirildiğine dikkat çekildi. Yeni proje gerçekleşince tüm sahilin doldurulacağı, Arhavi'nin kumsallarını, plajlarını, falezlerini yitireceği vurgulandı.
Dilekçede yeni projenin Kıyı Yasası'na aykırı olduğu da belirtildi:
"Arhavi'nin güneyinden geçecek proje alternatifi varken, deniz dolgusu Kıyı Kanunu'nun 14. maddesine aykırıdır. Karadeniz, doğal kıyı yapısı gereği kıyıdan hemen sonra derinleşmektedir. Karadeniz'de tüm sucul ekosistem, kıyıdan 200 metre derinliğe kadar olan bölümde barınmaktadır. Tüm Karadeniz boyunca denizin doldurulması suretiyle yol inşa edilirken 30 metre derinliklere kadar kayalar doldurularak üzerinden yol yapıldığından, tüm Karadeniz açısından sucul ekosistem geri dönüşü olmayacak şekilde zarar görmüştür. İlçenin önemli bir gelir kaynağını oluşturan balıkçılar olumsuz etkilenecektir."