Buca Cezaevi'ndeki isyan sona erdi

İki tutuklunun hastaneye sevk isteğinin reddiyle başlayan ve 10 saat süren olaylarda, isyancılar altı gardiyanı rehin aldı, bazı tecavüz sanıklarına işkence yaptı.

İzmir Buca Kapalı Ceza ve Tevkifevi'nde dün gece iki tutuklunun hastaneye sevk isteğinin reddiyle başlayan olaylar, 10 saatlik isyana döndü. İsyancılar, altı gardiyanı rehin aldı, duvarları yıktı, yatakları ateşe verdi, bazı tecavüz sanıklarına pencere önünde işkence yaptı.
Saat 02.00 sıralarında bazı koğuşlardan dumanlar yükselince, cezaevine jandarma, polis, itfaiye, ambulans gönderildi. İsyancılar koğuşlar arasındaki duvarları yıkıp güçlerini birleştirdi. 40 koğuşlu cezaevindeki isyana, birinde PKK'lıların kaldığı iki kadın koğuşu ile memurların kaldığı bir koğuş katılmadı. Yola bakan cephede camlarını kıran isyancılar, yaraladıkları tutuklu ve hükümlüleri buraya getirip gazetecilere gösterdi, bazılarına işkence yaptı.
"Koşullar iyileşsin. Sağlık sorunlarımız var. Yemekler kötü. Yeşil biberin
kilosu 3 milyon lira. Burada nasıl yaşayalım" diye bağıran isyancılar, altı
tecavüz suçlusunu öldürdüklerini öne sürdü, altı gardiyanı da rehin aldıklarını söyledi.
İzmir Barosu'ndan arabulucu olan heyet, isyancıların, isteklerinin basında
yeralması halinde saat 12.00'da isyanı bitireceklerini belirtti. Heyet,
kantinde uygun fiyat, iyi yemek, nakil yapılmaması, nakilde iyi muamele,
telefonla Kürtçe konuşabilmek, idarenin ayrım yapmaması, sağlık koşullarının
iyileştirilmesinin de aralarında olduğu koşulları açıkladıktan hemen sonra bir grup isyancı, ellerinde Türk bayrağıyla çatıya çıkıp sloganlar attı, isyan saat 12.00'de bitti. Yaralanan sekiz tutuklu hastaneye kaldırıldı. Yaralanan gardiyan olmadığı,
isyancıların, isteklerine uyulması için, bazı tutuklulara gardiyan kıyafeti giydirip işkence yaptığı belirtildi.
İsyanın, cinayetten tutuklu Mahir Bulut ile altı taksici gaspının zanlısı Hakan Ecevit'in hastaneye sevk isteğinin reddiyle başladığı ortaya çıktı. İki ay önce suikast silahı Uzi ile yarım saat polisle çatışarak yakalanan Bulut'un göğsündeki 'Hakimiyet Allah'ın ahir zaman' yazılı dövmesi dikkat çekmişti.