Bucak'ın Susurluk cezasına onay geldi

Ceza kesinleşti gözler YSK'da

Susurluk'ta bir siyasiye ilk mahkûmiyet: Yargıtay, adı 'Kaldırım' operasyonuna da karışan Sedat Bucak'ın 1 yıl 15 günlük cezasını onadı. Bucak'ın DP'den adaylığı tartışmalı hale geldi. Kararı YSK verecek.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Susurluk'ta 3 Kasım 1996'da kamyon kazasıyla deşifre olan çetede ilk kez bir siyasiye mahkûmiyet onandı. Yargıtay, ismi Ankara'da son günlerde sürdürülen 'Kaldırım çetesi' soruşturmasında da geçen eski DYP'li Sedat Edip Bucak'a 'çeteye üye olarak katılmak, hiyerarşik yapıya dahil olmadan örgüte bilerek ve isteyerek yardım' suçlarından verilen 1 yıl 15 günlük hapis cezasını onayladı. Bu kararla Bucak'ın DP'den milletvekili adaylığı da tartışmalı hale geldi.
Bucak, sahibi olduğu içi silah dolu aracın Susurluk'ta kaza yapması sonucu başlatılan çete soruşturmasında milletvekili olduğu için dokunulmazlık zırhına büründü. Bucak hakkında, DP lideri Mehmet Ağar gibi fezleke düzenlenmiş, ancak her ikisi de yargılanamamıştı. Bucak'ın yargılanmasına 2002'de vekil seçilemeyince başlanabildi. Kapatılan DGM Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede Bucak, gıyabi tutuklama kararıyla aranan ülkücü katliam sanığı Abdullah Çatlı'nın yerini bildiği halde yetkili mercilere haber vermeyerek saklamak, çete kurmak ve vahim nitelikte silah bulundurmakla suçlanmış ve hakkında 20 yıla kadar hapis cezası istendi. Çete suçunun bu mahkemelerin görev alanından çıkarılması üzerine Bucak'ın dosyası İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Mahkeme, savcının Bucak'a övgüler dizdiği mütalaadan sonra Haziran 2003'te davayı bitirmişti. Bucak'a çete suçundan beraat veren mahkeme, diğer suçlarıysa 'Rahşan affı' kapsamına soktu.
Ancak, Korkut Eken ve diğer sanıkların çete cezalarını onaylayan Yargıtay 8. Ceza Dairesi, Bucak'a beraat kararını bozunca dava yeniden görüldü. Yeniden yargılamada Bucak, yeni TCK'nın 220. maddesi uyarınca 'suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olarak katılmak, hiyerarşik yapıya dahil olmadan örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek' suçlarından 1 yıl 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, ayrıca bu cezanın ertelenmesine de karar verdi. Karar, daha sonra temyiz edildi.
Yargıtay 8. Ceza Dairesi, temyiz incelemesini tamamladı ve cezayı onayladı. DP listesinden Şanlıurfa 1. sıradan milletvekili adayı olan Bucak'ın 1 yıl 15 günlük hapis cezasının, ertelenmiş olsa da Yargıtay'ın onama kararıyla birlikte kesinleştiği kabul ediliyor. Bu da Bucak'ın Milletvekili Seçimi Kanunu'nun "1 yıl ve üzerindeki hapis cezası alanların milletvekili seçilemez" hükmü nedeniyle Bucak'ın adaylığını tartışmalı hale getirdi. Ancak, onaylansa da cezası ertelenmiş olduğu için Bucak'ın milletvekili adayı olabileceğini savunanlar da var.
Aday listelerini önceki gün kesinleştiren YSK, "Erteli de olsa onaylanan ceza, seçilmeye engel suçtur" görüşünü paylaşırsa milletvekili seçilse bile Bucak'ın mazbatasını iptal edebilecek.