'Buca'nın kâbusu'na 127 yıl

Ama bu masum talebin ardından bıçakla tehdit, boğazı sıkma, bayıltılma, tecavüz ve gasp geliyordu.
Haber: BAHRİ KARATAŞ / Arşivi

İZMİR - Sadece su istiyordu...
Ama bu masum talebin ardından bıçakla tehdit, boğazı sıkma, bayıltılma, tecavüz ve gasp geliyordu. İzmir'in Buca ilçesinde 2003 ve 2004 yılları arasında kadınların korkulu rüyası haline gelen gaspçı K.Y., toplam 127 yıl hapse mahkûm oldu. Önce "Kendime hâkim olamıyorum" diyerek suçunu itiraf eden K.Y., son mahkemede suçlamaları reddetti. 25 yaşındaki K.Y. en erken 36 yıl sonra hapisten salıverilecek.
2003 ve 2004 yılları arasında su isteme bahanesiyle evlere giren K.Y., toplam 16 kadını bıçakla etkisiz hale getirmek, bayıltmak, tecavüz ve evdeki para ve ziynet eşyalarını gasp etmekle suçlanıyordu.
Mağdurların verdiği eşkâl doğrultusunda robot resmi çizilen zanlı, iki yıl önce yakalandı. 16 kadın 25 yaşındaki K.Y.'yi teşhis etti.
İki ayrı davada yargılandı
K.Y. tutuklandı, hakkında iki ayrı dava açıldı. Her suçtan ayrı ayrı cezalandırılması istendi. Mağdur kadınlar farklı günlerde adliyede gelip ifade verdiğinde, sanığın cezalandırılmasını talep etti.
K.Y. 'yedi kadını gasp etmek' suçundan yargılandığı ilk davada 49 yıl hapis cezasına mahkûm edildi ve bu cezası kesinleşti.
Dün de dokuz kadının şikayetiyle ilgili dava, İzmir 7'nci Ceza Mahkemesi'nde karara bağlandı. Daha önceki ifadesinde, "Kendimi tutamıyorum. Özellikle evde tek başına olan kadınları seçiyorum. Bıçağı çıkarıp korkuttuktan sonra, boğazını sıkıp bayıltarak tecavüz ediyorum. Ardından üzerinde ve evde bulduğum ziynet eşyalarıyla paraları alıyorum. Bu paralarla kamyonet aldım. Yakalanmasaydım devam edecektim" diyen K.Y., dokuz kadının gaspı ve bazılarının tecavüze uğramasıyla ilgili bu son davada suçlamaları reddetti.
En az 36 yıl yatacak
Mahkeme heyeti, K.Y.'yi, her bir suçtan ayrı ayrı cezalandırdı. Gasp ve ırza geçmek suçlarından 79 yıl hapis cezası verdi. Böylece Bucalı kadınların kâbusu K.Y.'nin toplam cezası, ilk davada verilenle birlikte toplam 127 yıl hapse çıktı. Ancak K.Y.'nin toplam 127 yıl hapis cezası, ömür boyu hapse çevrilecek. Cezaevinde iyi halini devam ettirirse 36 yıl sonra tahliye edilebilecek.