'Bufalo' davasında 10 tahliye kararı

Yurda kaçak sokulduğu iddia edilen etlerle ilgili olarak İsak Romano, 'Drej Ali' lakaplı Ali Yasak'ın ve Bucak aşiretinden Mehmet Bucak'ın da aralarında bulunduğu 71 sanıklı 'Bufalo' davasında, tutuklu 10 kişi tahliye edildi.

ANKARA - Yurda kaçak sokulduğu iddia edilen etlerle ilgili olarak İsak Romano, 'Drej Ali' lakaplı Ali Yasak'ın ve Bucak aşiretinden Mehmet Bucak'ın da aralarında bulunduğu 71 sanıklı 'Bufalo' davasında, tutuklu 10 kişi tahliye edildi.
Ankara 1 No'lu DGM'deki duruşmada, 22 sanık ve avukatları ile müşteki avukatı katıldı. DGM Cumhuriyet Savcısı Hakan Kızılarslan tarafından hazırlanan iddianamede,
"Özellikle büyük çaplı askeri ihalelere yüklü miktarda et veren şirketlerin, bu kaçak ve sağlığa aykırı etleri, vasıflarını bilerek bu firmalardan alıp askeri ihalelerde tükettiği tespit edilmiştir" görüşlerine yer verildi. İddianamede sanıkların çıkar amaçlı suç örgütü kurduğu ve resmi evrakta sahtecilik yaptığı gerekçesiyle 6'şar yıldan 22'şer yıla kadar ağır hapis cezasına çarptırılmaları talep edildi.
Suçlamalara ret
Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde ise sanıklar savunmalarını yaptılar. İfadesi alınan sanıklardan İsak Romano, "İddianamede yazıldığı gibi kızımın adı Keysi'dir, doğrudur. Ancak kızımın adının Keysi olması, Keysi-1 gemisinin sahibinin ben olduğum anlamına gelmez" dedi.
Dış Ticaret Müsteşarlığı Serbest Bölgeler Müdürlüğü'nde Genel Müdür Yardımcısı olan Bilal Yeşiltaş, savunmasında, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. Yeşiltaş, "Buradaki kişileri ilk defa görüyorum, ilk defa muhatap oluyorum" dedi. Diğer sanıklar Dış Ticaret Müsteşarlığı Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü'nde Daire Başkanı Coşkun Gümüşçü, Yusuf Salcan, Hulusi Utebay, Filiz Soydan, Mehmet Fethi Sugözü, Celal Özcan ve Beril Ersan da kendilerine yöneltilen suçlamaları kabul etmedi.
Sanık avukatlarının tahliye istemlerini dile getirmelerinin ardından, Cumhuriyet Savcısı Hakan Kızılarslan, sanıklar Yavuz Yıldırım, Alican Koçoğlu ve Özkan Ergun'un tahliyelerine, diğer 7 sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istedi. Duruşmaya verilen yaklaşık 1 saatlik aradan sonra kararı açıklayan mahkeme heyeti İsak Romano, 'Drej Ali' lakaplı Ali Yasak'ın ve Bucak aşiretinden Mehmet Bucak'ın da aralarında bulunduğu 10 sanığın tahliye edildiklerini bildirdi.