Bugün bir güvercin havalanacak...

Sessiz yürüyüş saat 11.00'de

Hrant Dink için bugün ilk tören AGOS gazetesinin önünde saat 11.00'de yapılacak. Sonra cenaze korteji Yenikapı'ya yürüyecek. Aile, tören ve yürüyüşte slogan atılmasını istemiyor.

İSTANBUL - Silahlı saldırıda ölen AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, bugün 'sessiz' bir yürüyüşle son yolculuğuna uğurlanacak. Dink'i uğurlayanlar Şişli'den Yenikapı'ya kadar sekiz kilometre yürüyecek. Törene 'bütün yurttaşlar' davet edilirken, katılacakların 'Dink'e yakışır bir uğurlama için tören komitesi kararlarına uymaları' istendi. Uluslararası katılımın da olacağı tören nedeniyle İstanbul polisinde izinler kaldırıldı, çevre illerden güvenlik kuvveti istendi. Yürüyüş güzergâhı boyunca bazı yollar kapanacağı için İstanbullulara 'Toplu taşıma araçlarını kullanın' uyarısı yapıldı.
'Hrant Dink'i Uğurlama Komitesi' törenin ayrıntılarını şöyle açıkladı:
"Cenaze töreni AGOS önünde saat 11.00'de başlayacak. Kortej AGOS'tan Şişli istikametine doğru ve ana bulvar üzerinde oluşturulacak. Burada, Hrant Dink'in ailesi adına bir konuşma yapılacak. Saat 11.30 'da cenaze arabası hareket edecek ve Taksim'e doğru yürüyüşe geçilecek. 'Hepimiz Hrantız, Hepimiz Ermeniyiz' pankartı arkasında, pankartsız ve slogansız, sessiz bir yürüyüş yapılacak.
Kortej, Elmadağ Divan Oteli kavşağına geldiğinde, cenaze arabası ve aile Kumkapı Meryem Ana Kilisesi'nde saat 14.00'te düzenlenecek tören için ayrılacak. Yürüyüş Taksim'e ve oradan Unkapanı'na devam edecek. Zaman ve mesafe nedeniyle tempolu bir yürüyüş olacak. Yenikapı İskelesi meydanına gelindiğinde, kilisedeki törenden çıkan cenaze arabası da meydanda büyük kitleyle buluşacak. Cenaze arabaları Balıklı Ermeni Mezarlığı'na yola çıkacak. Dink orada toprağa verilecek."
Açıklamada ayrıca, "Hrant Dink'i kişiliğine ve mücadelesine yakışır biçimde uğurlamak üzere, bütün yurttaşları cenaze törenine katılmaya, uğurlamaya katılacak olanları tören komitesinin uyarılarına ve kararlarına uymaya çağırıyoruz" denildi.
Hangi yollar kapalı?
İstanbul'da saat 07.30'dan itibaren kademeli olarak kapatılacak yollar şöyle:
Mecidiyeköy otobüs duraklarından, Halaskârgazi Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Taksim Meydanı, Tarlabaşı Bulvarı, Unkapanı Köprüsü, Saraçhane, Atatürk Bulvarı, Yenikapı, Türkeli Caddesi'nden Kumkapı Meryem Ana Kilisesi'nin yer aldığı güzergâh, Zeytinburnu Balıklı Ermeni Mezarlığı civarındaki yollar.
Tören için İstanbul Valiliği ve Emniyet de tedbir aldı. Osmanbey metro istasyonunun hizmet vermeyeceğini söyleyen Güler, "İstanbullulardan toplu taşıma araçlarını tercih etmelerini ve özel araçlarıyla bu güzergâhları kullanırken hassas olmalarını istiyoruz" dedi. Güler'in verdiği bilgiye göre İstanbul'da polislerin izinleri kaldırıldı ve güvenlik için çevre illerden takviye kuvvet istendi. Güler, ayrıca Başbakan Tayyip Erdoğan ve İtalyan Başbakanı Romano Prodi'nin de bugün İstanbul'da olacağını, güzergâhların çakışmaması için planlama yapıldığını söyledi.
Dink'siz AGOS hazırlanıyor
Bu arada Dink'in öldürülmesinden dört gün sonra toplanan AGOS'un yayın kurulu cuma günü çıkacak gazetenin hazırlıklarına başladı. Gazetenin 12 sayfa yerine 24 sayfa çıkacağı belirtildi. AGOS'un yeni genel yayın yönetmeni olacağı belirtilen Etyen Mahçupyan, "Şu an gazeteyi çıkarmak için çalışıyoruz. Bu, ancak törenden sonra belli olur" dedi.