'Bugün birliğe daha fazla ihtiyaç var'

'Bugün birliğe daha fazla ihtiyaç var'
'Bugün birliğe daha fazla ihtiyaç var'

Baykal Kayseri?de vatandaşların yoğun sevgi gösterisiyle karşılaştı. FOTOĞRAF: DEMET ÖZTÜRK / DHA

CHP liderinden kardeşlik mesajları: Bugün birliğe beraberliğe daha fazla ihtiyaç duyuluyor. Bizim etnik kimliğimiz Türk milli birliği içinde herkesin var olmasına yönelik bir davettir

KAYSERİ - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hükümetin Kürt açılımı konusunda doğrudan bir değerlendirme yapmazken “Bugün birliğe, beraberliğe bu topraklarda daha fazla ihtiyaç duyuluyor” dedi.
Baykal dün Kayseri’nin Tomarza ilçesine bağlı Dadaloğlu beldesinde 21’inci Ulusal 11’inci Uluslararası Dadaloğlu Kültür ve Sanat Şenlikleri’ne katıldı. Şenlikte “Karizmasından yakışıklığından hiçbir şey kaybetmemiş lider” diye anons edilerek kürsüye çıkan Baykal, “Bugün birliğe, beraberliğe, bu topraklarda daha fazla ihtiyaç duyuluyor. Buraya, bir şeye sahip çıkmak için geldiniz. Ben de onun için geldim. Dayanışmaya, el ele olmaya geldim. Herkes bilsin ki bu Avşar kimliği bizim Türk milletinin kimliğinin bir hasmı ve düşmanı değil, ona sahip çıkılmasıdır” dedi. Baykal, şöyle devam etti:
“Bizim şimdi Türkiye’ye anlatmak istediğimiz budur. Herkesin kendine göre bir kimliği olabilir. Herkesin bir boyu, sopu, soyu olabilir. Bir aşireti olabilir. Herkesin geldiği bir yer olabilir. Herkes geldiği yerden, etnik kimlikle iftihar edecektir. Herkesin etnik kimliği onun şerefidir, şanıdır. Herkes, hepimiz, kendi etnik kimliğimize sahip çıkacağız. Ama aynı zamanda bileceğiz ki, bizim etnik kimliğimiz başka etnik kimliklere husumet ve düşmanlık anlamına gelmez. Bizim etnik kimliğimiz Türk milli birliği içinde herkesin var olmasına yönelik bir davettir, bir çağrıdır, bir el uzatmadır. Böyle bir anlayış içinde hep beraber olacağız. Hepimiz birbirimizi seveceğiz, saygı duyacağız. Ama hepimiz Türk milletinin bir parçası olduğumuzu hiçbir zaman unutmayacağız. Hem kendi kimliğimiz, hem de milli kimliğimiz hem de etnik kimliğimiz. Bir arada. Bunun en güzel örneği sizsiniz. Hem Avşar kimliğinizi hem de aynı şekilde Türk milletinin bir parçası olduğunu göğsünüzü gere gere söylüyorsunuz.”
Baykal, Türkiye’de Kürt sorununun üstesinden gelineceğini ancak, milli birliği bozacak, huzur ve barıştan uzaklaştıracak anlayışlara karşı çıkılması gerektiğini ifade ederken, “Aman, bu anlaşıya sahip çıkın. Kimse birliğimizi ve berabirliğimizi bozmasın. Birliğimizi, dirliğimizi bozmayalım. Yetersiz birbirimize düşman olmayalım. Bizi karşı karşı getirme tuzağına düşmeyelim” uyarısında bulundu.
Çarenin dürüstlüğü egemen kılmak olduğunu, bu topraklarda barış ve huzur içinde yaşamayı engelleyecek, toplumu ayrıştıracak yaklaşımlara herkesin karşı çıkması gerektiğini söyleyen Baykal, şöyle dedi: “Huzurumuzu, kimsenin bozmasına izin vermemeliyiz. Barışımızı, kardeşliğimizi, mutlaka korumalıyız. İşin özü ve temeli budur. Eğer onu sıkıntıya sokmazsak, kardeşliğimizi bozmasına izin vermezsek, bütün sorunları üstesinden geliriz. Türkiye’yi Türkiye yapan mayayı karanlar, zamanında en iyi mayayı karmıştır, Allah onlardan razı olsun. Mustafa Kemal Atatürk’ten Allah razı olsun. Bizi birbirimize yaklaştıracak, kaynaştıracak, birleştirecek, bütünleştirecek kuralları ve yaklaşımları en iyi şekilde onlar ortaya koymuştur. İşin temelinde, ayrımcılığa izin verilmemesi var. İşin temelinde kardeşlik var. İşin temelinde herkesin kimliğine saygı gösterilmesi var.” (dha)