Bugün gelecekler

Bugün gelecekler
Bugün gelecekler
BDP'li vekiller ile İHD ve Mazlum-Der'cilerin aksilik olmadığı takdirde PKK'nın elindeki kamu görevlilerini bugün teslim alacakları belirtildi.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

PKK ’nın elinde bulunan 6’sı asker 8 kamu görevlisinin ailelerine kavuşması için ilk somut adım atıldı. Kamu görevlilerini ailelerine kavuşturacak BDP ’li Sebahat Tuncel, Adil Kurt, Hüsamettin Zenderlioğlu’nun içinde yer aldığı heyet Diyarbakır’dan yola çıktı. Dün geceyi Cizre’de geçiren heyetin bugün Kuzey Irak’a geçerek önceden belirlenen buluşma noktasından kamu görevlilerini alması bekleniyor. İçişleri Bakanı Muammer Güler de kavuşmanın bugün gerçekleşeceğini açıklarken, Diyarbakır’daki hava hareketliliği nedeniyle kavuşmanın birkaç gün ertelenebileceği de konuşuluyor.

Heyet yola çıktı

PKK’nın örgüte yakın internet sitelerine yaptığı açıklamada serbest bırakacak kamu görevlilerinin isimleri kaymakam adayı Kenen Erenoğlu, Astsubay Abdullah Söpçeler, Uzman Çavuş Zihni Koç, Uzman Çavuş Kemal Ekinci, erler Hadi Gizli, Ramazan Başaran, Reşat Çeçan ve polis memuru Nadir Özgen şeklinde belirtildi.
Kamu görevlilerini ailelerine kavuşturacak heyet üyeleri belirlendi. Kandil’in de onay verdiği BDP’li milletvekilleri Sebahat Tuncel, Adil Kurt, Hüsamettin Zenderlioğlu ile Mazlum-Der Genel Başkanı Faruk Ünsal, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici’nin yer aldığı heyet dün Diyarbakır’dan yola çıktı. Mazlum-Der Genel Başkanı Faruk Ünsal, bu kişilerin geri alınması için yola çıktıklarını belirterek, “Şimdi yola çıktık, yarın (bugün) sabah karşıya geçmeyi planlıyoruz” dedi. Geceyi Cizre’de geçirecek olan heyet bugün Kuzey Irak’a geçerek 8 rehineyi ailelerine götürecek. Heyet Cizre’de örgütten gelecek ikinci haberi bekleyecek. Kamu görevlilerinin teslim edilmesiyle ilgili çalışmalar büyük bir gizlilik içerisinde sürdürülüyor. Bunun nedeninin ise zaman zaman gerçekleştirilen hava operasyonları ve sürece yönelik herhangi bir provokasyon girişimine karşı tedbir olduğu belirtiliyor. Heyet’in dün Diyarbakır’da basın toplantısı yapacağı duyurulmasına rağmen, son anda toplantı iptal edildi.

Tuncel bilgi verdi

PKK’nın kamu görevlilerini serbest bırakma tarihini ve mekânını güvenlik nedeniyle gizli tuttuğu belirtildi. Örgütün heyete sadece atacağı adımı bildirdiği, bu nedenle heyetin Cizre’de harekete geçmek için ikinci mesajı bekleyeceği belirtildi. Heyetin Kuzey Irak’a geçmesinin ardından, bildirilen buluşma noktasına kadar güzergâh güvenliğini bölgesel Kürt yönetiminin sağlayacağı öğrenildi. Kamu görevlilerinin heyete teslim yerinin bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin kontrolü altındaki, Türkiye ’ye yakın olan “Barzan bölgesinden” olabileceği öğrenildi. BDP’li Tuncel, Diyarbakır’dan yola çıkmadan önce İçişleri Bakanı Muammer Güler’i arayarak bilgi verdi. Açıklama yapan Güler, kamu görevlilerinin bugün getirileceğini belirterek, “Heyetin yarın (bugün) gideceği ve yarın (bugün) bize teslim edileceği ifade edildi” dedi. Cuma gününden itibaren bir müsteşar yardımcısı başkanlığındaki heyetin Habur’da bulunduğunu söyleyen Güler, “Emniyet birimleri, güvenlik birimleri, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Cumhuriyet savcıları ve sağlık birimleriyle gerekli koordine kuruldu. Şu anda orada müsteşar yardımcısı başkanlığında Şırnak Vali Vekilimiz, Habur Mülki İdare Amirimiz, Silopi Kaymakamımız, gümrük yetkilileri ile diğer bütün yetkililer olayı koordine ettiler. Kamu görevlilerinin inşallah ailelerine kavuşmasını bekliyoruz. Ailelerini de haberdar ettik, inşallah Habur’da görüşmelerini sağlayacağız” dedi.
Reşat Çeçan adlı askerin babası Cemal Çeçan ise “Urfa Emniyeti evimize gelip, yarın sabah 06.00’da Habur’a askerleri teslim almaya gideceklerini, benim de kendileri ile gitmemi istediler. Yarın (bugün) sabah oğlumu almak amacıyla sabah erkenden Habur’a doğru yola çıkacağım. Umarım oğluma kavuşurum” dedi.