Bugün git, 10 gün sonra gel

Sağlıkta 1 Nisan'da yeni bir dönem başlıyor. SGK'lılar aynı hastalıktan 10 gün içinde sadece bir kez muayene olabilecek. SGK'ya göre uygulamanın nedeni, 'hastalık hastaları'!

ADANA - Kalbinizde ağrı hissediyorsunuz, midenize kramplar giriyor veya sebebi belirsiz baş dönmelerinden şikâyetçisiniz. Her ay maaşından tıkır tıkır kesintiler yapılmış bir SGK’lı (Sosyal Güvenlik Kurumu) olarak hastaneye gittiniz. Ancak ağrılarınız dinmedi. Veya sizinle ilgilenen doktorun o günkü ilgisine, dikkatine veya deneyimine güvenemediniz. 1 Nisan 2009 tarihinden itibaren, aynı şikâyetlerle SGK kapsamında yeniden muayene olabilmeniz için aradan en az 10 gün geçmiş olması gerekecek. Aksi takdirde tedavi bedelinizi cebinizden ödeyeceksiniz. Tek istisna, aynı süre içinde Acil’lik olmanız.
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) yapılan yeni düzenlemeler kapsamında, kurumdan yararlananların 10 gün içinde aynı branşta birden fazla muayene olamayacağını açıkladı. Acar, uygulamanın 1 Nisan 2009’da başlayacağını, 10 gün içinde aynı branşta muayene olmak isteyenlerin ‘durumlarının acil olmaması halinde’ tedavi bedelini cebinden ödeyeceğini belirtti.
Acar’a göre uygulamanın nedeni ‘hastalık hastaları’nın kuruma yükünü  hafifletmek:
“Yaptığımız incelemelerde en fazla rastladığımız ve kurumun mali yükünü artıran faturaların önemli bölümünün ‘hastalık hastası’ diye tabir edilen kişilere ait olduğunu görüyoruz. Aynı branşta aynı gün ya da birkaç gün içinde birden fazla hastanede muayene olanlar, kurumun faturalarını gereksiz yere şişiriyor. Ancak, SUT kapsamında, 1 Nisan 2009’dan itibaren, 10 gün içinde aynı branşta birden fazla muayene olunamayacak. Hastanelerin acil servislerine yapılacak başvurular bundan ayrı tutulacak. Hasta aynı branşta 10 gün dolmadan hastaneye gitmişse, hastane görevlileri, hastaya daha önce aynı branşta muayene olduğunu, üzerinden 10 gün geçmediğini, bu nedenle bedeli kendi cebinden ödemek zorunda olacağını bildirecek. Teknik altyapıyı tamamladık. Daha önce böyle bir kontrol mekanizması yoktu. Tabii bu aciliyet durumunun haricinde böyle işleyecek. Doktor hastayı gördüğünde aciliyet durumunun ne olduğunu, ilaçlarıyla ilgili bir sorunu olup olmadığını anlıyor. Eğer hastanın bir aciliyet durumu varsa tabii ki bunun dışında tutulacak. Bu konu üzerinde hassasiyetle duruyoruz. Bu ülke hepimizin vatandaşlarımız da bu konuda duyarlı olacaktır.” (dha)