Bugün İstanbul trafiğine dikkat!

Bugün İstanbul trafiğine dikkat!
Bugün İstanbul trafiğine dikkat!

Obama dün yağmurlu bir havada İstanbul Atatürk Havaalanı?na indi.

Obama'nın İstanbul programı nedeniyle bugün İstanbul Atatürk Havalimanı çevresi, Boğaz hattı ve Karaköy-Eminönü-Sultanahmet civarında bazı yollar geçici olarak trafiğe kapalı

İSTANBUL - ABD Başkanı Barack Obama’nın bugünkü İstanbul turu nedeniyle kentte güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı. Gün içinde İstanbul’da Obama’nın geçiş güzergâhı üzerinde yollar gerektiği sürece kapalı olacak.  Kentte bugün 8 bin 800 polis görev yapacak.
Obama bugün Çırağan Sarayı’ndaki Medeniyetler İttifakı Forumu’na katılacak. Sultanahmet Camii ve Ayasofya Müzesi’ni gezecek. Üniversite öğrencileriyle yuvarlak masa toplantısında bir araya gelecek.
Dün Ankara’da temaslarda bulunup TBMM’de konuşan Obama dün akşam saatlerinde İstanbul’a geldi. Obama’nın bugün öğleden sonra Türkiye’den ayrılması bekleniyor. Ancak Obama’nın İstanbul’daki yarım günlük programı da hayli yoğun. Obama’nın bugün Tophane-i Amire’de üniversite öğrencileri ve gazetecilerle yuvarlak masa toplantısına katılması bekleniyor. 
Obama ayrıca dün Çırağan Sarayı’nda başlayan Medeniyetler İttifakı Forumu’nda da bir konuşma yapacak. Daha sonraysa Sultanahmet Camii ve Ayasofya Müzesi’ni gezecek. Obama’nın programının tam olarak saatleri bilinmiyor. Ancak öğleden sonra Türkiye’den ayrılması bekleniyor.
Güvenlik önlemleri kapsamında Obama’nın geçiş güzergâhlarında trafiğin durdurulması da yer alıyor. Vali Muammer Güler geçen hafta içinde alınan önlemleri açıklarken ‘İstanbulluların günlük yaşamını aksatmayacak şekilde’ kısa süreli şekilde yolları kapatacaklarını belirtmişti.
Buna göre metrobüs, tramvay ve şehir hatları vapur seferlerinde aksama olmayacak. Sadece Ayasofya Müzesi ile Sultanahmet Camii ziyaretlerinin yapılacağı saatlerde, Kabataş, Sirkeci ve Aksaray tramvay hatlarında kısa süreli bir kesinti yaşanacak. 

Kapatılacak yollar

İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, forum ve ziyaret kapsamında ihtiyaç duyulduğunda şu güzergâhlar trafiğe kapatılacak yollar şöyle:
Havalimanı çevresi: Sefaköy D - 100 yolu güney katılımı, Küçükçekmece D-100 yolu Florya ayrımı, Şükrü Balcı Polis Okulu istikameti ve güney katılımı, Basın Ekspres yolu havalimanı istikameti ve D-100 güney katılımı, Florya ışıklardan Askeri Havalimanı istikameti, Askeri Havalimanı kavşağından sivil havalimanı kavşağına bağlantı.
Atatürk Havalimanı A, B, C, kapılarından çıkışlar, CNR fuar merkezi çıkışları, havalimanından Esentepe Balmumcu ayrımına kadar D-100 yolu tüm güney katılımlar.
Boğaz hattı: Boğaziçi Köprüsü’nden Beşiktaş istikameti, Zincirlikuyu’dan Balmumcu, Barbaros Bulvarı ve Beşiktaş meydanına açılan tüm cadde ve sokaklar, Yıldız Posta Caddesi’nden Balmumcu istikameti, Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü önünden Dolmabahçe Sarayı ve Conrad Otel istikametine olan cadde ve sokaklar, Conrad Otel’den Galata Köprüsü istikametindeki Barbaros Bulvarı, Beşiktaş, Çırağan, Dolmabahçe, Meclis-i Mebusan ve Kemeraltı caddeleri ile bu caddelere çıkan sokaklar, Mete Kavşağı ve Süzer Plaza’dan Dolmabahçe kavşağına inişler.
Karaköy-Eminönü civarı: Tophane-i Amire Binası çevresinde cadde ve sokaklar, Perşembe Pazarı Tersane Caddesi’nden ve Şişhane’den Unkapanı köprüsüne gidiş, Unkapanı Bankalar Caddesi, Unkapanı Köprüsü’nden Gülhane alt kapı istikametine tüm cadde ve sokaklar, Gülhane tramvay durağı, Beyazıt Meydanı’ndan Sultanahmet’e tüm cadde ve sokaklar, Ayasofya ve Sultanahmet meydanlarına çıkan tüm cadde ve sokaklar. Sirkeci Meydanı’ndan Askeri Havalimanı kavşağına kadar sahile çıkan tüm cadde ve sokaklar. (Radikal)