Bugün yazarı Gültekin Avcı gözaltında

Bugün yazarı Gültekin Avcı gözaltında
Bugün yazarı Gültekin Avcı gözaltında
Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın avukatı ve Bugün yazarı Gültekin Avcı gözaltına alındı

RADİKAL -  İstanbul Polisi, 17-25 Aralık öncesi yürütülen “Kudüs Ordusu Terör Örgütü” adlı soruşturma kapsamında, aralarında MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın da bulunduğu şüphelilere yönelik, “casusuluk”, “yasadışı dinleme” ve “yasadışı izleme” yaptığı iddia edilen suç örgütüne yönelik bir operasyon daha gerçekleştirdi. TEM dedektifleri, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Hidayet Karaca’nın avukatı ve eski savcı Gültekin Avcı’nın da aralarında bulunduğu 8 şüpheliye gözaltına aldı. Tutuklu Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın avukatı ve Bugün Gazetesi Yazarı Gültekin Avcı, İzmir'de Cuma namazına giderken gözaltına alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca, daha önce yürütülen ve takipsizlik kararı verilen “Kudüs Ordusu Terör Örgütü” soruşturmasında usulsüzlükler yapıldığı iddialarına ilişkin yürütülen soruşturmada, bir çok üst düzey devlet görevlisinin “sahte isimlerle” yasadışı dinlendiği tespit edildi. ilk operasyon 22 Temmuz 2014′te gerçekleşti. Soruşturma kapsamında, “yasa dışı dinleme”, “casusluk”, “özel hayatın gizliliğini ihlal”, “kişisel verilerin hukuka aykırı olarak kaydedilmesi”, “resmi belgede sahtecilik”, “terör örgütü kurmak,yönetmek, üyesi olmak”, “ Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını kısmen engellemeye teşebbüs” suçlamasıyla aralarında eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün’ün de bulunduğu 11 emniyet görevlisi gözaltına alınıp tutuklandı.

İkinci operasyon, Şubat 2015′te düzenlendi. Savcılık avcılık ele geçirilen yeni deliller doğrultusunda, “terör örgütü kurmak ve yönetmek”, “kurulan örgüte üye olmak”, “terör örgütünün faaliyeti kapsamında siyasal veya askeri casusluk”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs” suçlarından 29 polis hakkında gözaltı kararı verdi. Gözaltına alınan 21 kişiden 17′si tutuklandı. Bu operasyonun ardından ABD ’de yaşamını sürdüren Fetullah Gülen ve Emre Uslu hakkında da tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıltıldı.

CASUSULUK SUÇLAMASI

Soruşturma kapsamında, 2014′ün Ocak ayında, Adana ve Hatay’da MİT’e ait TIR’larının durdurulmasının “Selam Tevhid” dosyası kapsamında yapıldığı tespit edildi. Bunun üzerine, nisan ve mayıs aylarında yapılan operasyonlarda aralarında yarbay ve binbaşıların da bulunduğu 26 kişi “terör örgütü kurmak ve yönetmek”, “kurulan örgüte üye olmak”, “terör örgütünün faaliyeti kapsamında siyasal veya askeri casusluk”, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs” suçlarından tutuklandı.

YÜRÜRKEN YAKALANDI      

Halen 54 şüpheli tutuklu bulunduğu dosya kapsamında dün yeni bir operasyon daha düzenlendi.  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı doğrultusunda harekete geçen İstanbul Emniyeti’ne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekipleri, aralarında Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca’nın avukatı ve Bugün Yazarı. eski savcı Gültekin Avcı’nın da aralarında bulunduğu, 7′si polis 8 şüpheliye gözaltına aldı. Eş zamanlı operasyonlar İzmir ve İstanbul’da gerçekleşti. TEM ekipleri, eski savcıyı yürürken gözaltına aldı. Şüphelilerin önce sağlık kontrolünden geçirileceği ardından sorguya alınacağı belirtildi.

GÖZALTINA ALINDIĞINI BÖYLE DUYURDU

Hidayet Karaca'nın diğer avukatı olan Fikret Duran'ın Twitter'dan verdiği bilgiye göre, aynı zamanda eski cumhuriyet savcısı olan Gültekin Avcı için şu tweetleri attı: