'Bugünleri şehit ve gazilerimize borçluyuz'

'Bugünleri şehit ve gazilerimize  borçluyuz'
'Bugünleri şehit ve gazilerimize  borçluyuz'

Başbuğ filmde iki sahneyi çok beğendiğini söyledi: Yerdeki Atatürk büstünü kucağına alan asker ve yaralı PKK?lıya yardımcı olunması. FOTOĞRAF: ALTAN BURGUCU

ANKARA - Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, sekizi PKK’lı, toplam 34 kişinin 19 Ekim’de teslim olmaları ve serbest bırakılmaları sonrasında yaşanan olayları eleştirdi, “Şehit yakınlarının ve gazilerimizin duyduğu üzüntüyü paylaşıyorum” dedi.
Başbuğ, dün, kuvvet komutanları ile Panora Alışveriş Merkezi’ndeki sinemada, Yönetmen Levent Semerci’nin ‘Nefes: Vatan Sağolsun’ adlı filmini izledi. Başbuğ çıkışta açıklamalarda bulundu. Filmi çok beğenen Başbuğ şunları söyledi:
“1990’lı yıllarda yaşanan terör olayları artık yaşanmamaktadır. Türkiye bir daha o günlere dönmeyecektir. Bunu soruyorum, kime borçluyuz? Vatan uğruna canlarını feda edenlere, şehitlere, gazilere borçluyuz. Bugün terörle bazı şeyleri hedefleyenler, ulaşamayacaklarını gördüler ve anladılar. Bağımsızlık isteyenler artık ortalarda görünmüyor. Elbette son yaşanan olayları  kimse tasvip edemez, kimse. Elbette şehitlerimizin, gazilerimizin bu olaylardan duyduğu üzüntüyü paylaşıyorum. Onların üzüntülerine saygı gösteriyorum. Ama unutmasınlar ki o şehitler verilmeseydi, bu gaziler verilmeseydi bugün acaba Türkiye terörle mücadele noktasında nerede olurdu? Bunları unutursak, her şeyden evvel şehitlerimize karşı büyük haksızlık olur, gazilerimize karşı büyük haksızlık olur.”
Filmde, 2 bin 365 metre yükseklikteki Karabal Jandarma Karakolu’nu korumakla görevlendirilen bir yüzbaşı komutasındaki 40 askerin mücadelesi anlatılıyor. (Radikal)