Buharlaşan seçmenlerle ilgili CHP'den suç duyurusu

Buharlaşan seçmenlerle ilgili CHP'den suç duyurusu
Buharlaşan seçmenlerle ilgili CHP'den suç duyurusu
CHP, Antalya'da 7 haziran seçimlerinde oy kullandıktan sonra kayıtlarının silindiğini iddia ettiği 23 bin 800 seçmen ile ilgili Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu.

RADİKAL - CHP Antalya İl Başkanı Semih Esen, Muratpaşa İlçe Başkanı Ahmet Kumbul ve beraberindeki bir grup partiliyle suç duyurusunda bulunmak için adliyeye geldi. Adliye binası önünde açıklama yapan İl Başkanı Esen, seçmenlerin kaydını silen şüphelilerin bulunup cezalandırılmalarını istedi.

Cumhuriyet savcılığına verdikleri dilekçelerinde geçen 7 Haziran'da yapılan milletvekilliği genel seçimlerinde oy kullandığı halde 2 Eylül 2015 tarihinde askıya çıkartılan seçmen listelerinde ismi silinmiş ya da kayıp 23 bin 800 seçmen tespit ettiklerini açıklayan Semih Esen, bunlardan çoğunun da CHP üyesi olduğunu ileri sürdü. 

Muratpaşa ilçesinde silinen ya da kayıp olan seçmen listelerini de savcılığa verdikleri dilekçeye ekleyen CHP İl Başkanı Semih Esen, azımsanamayacak bir seçmen sayısının listelerden silinmesinin demokratik rejimlerde olmaması gereken bir durum olduğunu söyledi.
Seçmenlerin yeniden listeye yazılmaları için girişimde bulunduklarını da anlatan Semih Esen, ismi silinen vatandaşlara yeterli kolaylık da sağlanmadığını iddia etti. Esen, "Seçmen kütüğünden isim silme işleminin artık bir kasıtla yapıldığını düşünmeye başladık.
Maaselef 13 yıldır devam eden bu karanlık ve şüpheli işlemleri tekrar tekrar yaşamaktan usandık. Biz hem partimiz hem halkımız adına insanların anayasal haklarını kullanmasına engel olan kişilerin tespit edilip cezalandırılması için savcılığa şikayet için geldik. Dileriz adli makamlar bu şikayetlerimizi ciddiye alıp sorumlular hakkında gereken işlemleri yaparlar" dedi.

Herkesin ikamet ettiği adreste oyunu kullanması gerektiğini de anlatan Esen, "Haziran seçimlerinde benim kendi annem adresinde tek başına yaşayan biriydi. Seçmen kaydını kontrol ettiğimiz de annemin evinde beş altı kişinin daha seçmen olarak göründüğünü gördük. Bunları sildirmek oradaki kaydı düzeltebilmek için nüfus müdürlüğüne gittik. Burada kimlerin seçmen göründüğünü sorduğumuzda bu bilgiler mahremdir diye bize söylemediler" diye konuştu.
CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Ahmet Kumbul da önümüzdeki dönemde tekrar böyle bir sorun yaşamak istemediklerini söyledi.
Vedat Yapar isimli CHP üyesi de 15 yıldır adresini değiştirmediği halde askıya çıkartılan listede kendisiyle birlikte ailesinden dört kişinin seçmen kaydının silindiğini iddia etti. Geçen hafta kaydını yenilediğini anlatan Vedat Yapar, bunun neden kaynaklandığını ise bilmediğini söyledi.
DHA