Bulanık'ta gergin cenaze


Bulanık'ta gergin cenaze

Bulanık'ta gergin cenaze
Muş'un bulanık ilçesinde Turan Bilen'in açtığı ateş sonucu ölen Necmi Oral'ın cenazesi toprağa verildi. Kentte gerginlik devam ediyor.

Muş'un Bulanık İlcesi'nde dün DTP’nin kapatılmasını protesto eden göstericilerin işyerini açık tuttuğu için saldırması üzerine Kalaşnikof tüfekle ateş açarak 2 kişinin ölümüne neden olduğu iddiasıyla gözaltına alınan manifaturacı Turan Bilen Muş'a, ailesi de can güvenliği gerekçesiyle Sikorsky helikopterlerle açıklanmayan bir yere götürüldü. Ölenlerden lise öğrencisi Necmi Oral’ın cenaze törenine katılanlardan bir grup, manifaturacı Turan Bilen’in evine taş attı. Tek kurşunla göğsünden vurulan Muhtar Kemal Ağcan’ın ise 10 yaşındaki kızı Songül’e ilaç almak için Yoncalı Beldesi'nden ilçeye geldiği ve bankadan maaşını çektikten sonra vurulduğu ortaya çıktı. Bulanık Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın 10 yıllık Başkanı Mehmet Hanifi Koşuncu, “8 yıl yalvararak getirdiğimiz Halk Bankası'nı 10 dakikada yaktılar. Esnafın durumu perişan” dedi.
Köyleriyle 85 bini aşkın nüfusa sahip Bulanık İlçesi'nde oturan 20 bin kişinin huzuru, dünkü olaylarla bozuldu. DTP’nin kapatılmasını protesto etmek için toplanan ve öğlen saatlerinde çarşı merkezine doğru yürüyüşe geçen grup kapalı işyerlerinin önünden geçerken, işyerini açık tutan manifaturacı Turan Bilen’le tartıştı. Tartışma sırasında atılan taşlı saldırıya atılan işyerine atılan molotof kokteylinin çıkardığı yangını söndüren Turan Bilen, ikinci kez molotof atılması üzerine, işyerinde bulunan Kalaşnikof marka otomatik tüfekle göstericilere ateş açtı. Açılan ateş sonucu 19 yaşındaki Necmi Oral ile 45 yaşındaki muhtar Kemal Ağcan öldü, 3’ü kurşunla diğerleri de taş sopa ve ezilme sonucu olmak üzere 8 kişi de yaralandı.

BİLEN AİLESİ HELİKOPTERLE ÇIKARILDI
Bulanık İlçe merkezi öğlen saatlerinden akşam karanlığına kadar yaklaşık 6 saat süren olaylarda savaş alanına dönerken, Turan Bilen'in yakınlarına öfkeli kalabalıkların saldırabileceği ihtimaline karşı önlem alındı.
Turan Bilen olayın hemen ardından silahıyla birlikte yakalanıp gözaltına alınırken, yakınları da önce önlem amaçlı emniyet müdürlüğü binasına getirildi. Akşamk saatlerinde Bilen Ailesi'nin gertleri can güvenlikleri için helikopterlerle Bulanıl İlçesi dışında güvenli bir yere götürüldü.
İki kişiyi öldürmekle suçlanan Turan Bilen de yine benzer endişe nedeniyle Muş’a götürüldü. Çevre illerden gelen polis, manifaturacı Turan Bilen’in evinin çevresinde güvenlik önlemi aldı.
Bulanık İlçesi'ne girişlerde, polis tarafından kimlik denetimi yapılmaya başlandı. Van, Erzurum, Muş, İstanbul, Trabzon’dan gelen 600’ü aşkın Özel Hareket ve Çevik Kuvvet polisi, Hükümet Konağı, Emniyet Amirliği ve hassas noktaları kontrol altında tuttu.

LİSELİNİN CENAZE TÖRENİNDE SLOGANLAR ATILDI
Bulanık Devlet Hastanesi morgundan cenazesi bugün saat 10.00’da alınan açık lise ikinci sınıf öğrencisi Necmi Oral’ın cenazesi Cumhuriyet Camisine götürüldü. Manisa’ya inşaatlarda çalışmaya giden babası Fariz Oral’ın katılamadığı törende annesi Peri Sinem ve 6 kardeşi hazır bulundu.
Nucmi Oral'ın kız kardeşi 24 yaşındaki Sezen ve 22 yaşındaki Hayat Oral, onun şehit olduğunu söyledi. Kürtçe ağıtlar yakan kardeşlerden Hayat Oral, “Kardeşim şehit oldu. Kanı yerde kalmayacak” diyerek zafer işareti yaptı. Cami ile manifaturacı Turan Bilen’in evi yaklaşık 50 metre kadar uzakta olduğu için zaman zaman o tarafa yönelen grup ‘Katil’ diye bağırdı. Evin çevresinde adeta etten duvar ören, panzerlerle Bilen’in ailesinin evini koruyan güvenlik güçleri, taş atmak isteyenlere engel oldu.
Cenaze törenine katılan yaklaşık 2 bin kişi, Necmi Oral'ın tabutunu İnönü Mahallesi'ndeki mezarlığa götürüldü. Törene katılanlar ‘Kaymakam isitfa’, ‘Katil Erdoğan’, ‘PKK halktır, halk burada’, ‘Katil faşistler’ diye sloganlar attı. Cenazenin defnedilmesinden sonra bazı gruplar ilçe merkezinde sloganlar atarak yürüdü.

MUHTAR, KIZINA İLAÇ ALMAK İSTERKEN GÖĞSÜNDEN VURULDU
Cenazesi dün gece Yoncalı Beldesi'nde toprağa verilen Yeni Mahalle'nin iki dönemden beri muhtarlığını yapan Kemal Ağcan’ın ailesi ve çocuklarının gözyaşları durmak bilmiyor. 2002’de eşi Hatime Ağcan’ı dördüncü çoçuğuna hamileyken doğum sırasında ölmesi üzerine Kemal Ağcan, ikinci eşi Songül’le evlendi ve her iki evlilikten 20 yaşındaki Bahar, 14 yaşındaki Yazgül, 10 yaşındaki Songül, 8 yaşındaki Yusuf adlı dört çocuğu oldu. Olay günü kızı Songül’ü grip olduğu için okula göndermedi ve sağlık ocağına götürdü. Muayene ettiren ve doktorun istirahat etmesini söylediği kızını evine götüren Kemal Ağcan, öperek yatırarak, “İlaçlarını alıp geleyim” dedi ve ayrıldı.

SERSERİ KURŞUNA HEDEF OLDU
Bulanık İlçesi'ne 7 kilometre uzaklıkta 299 hane, 2 bin 100 nüfuslu Yeni Mahalle'nin muhtarı Kemal Ağcan, Bulanık’ta Ziraat Bankası'ndan 330 lira maaşını çektikten sonra eczaneye giderken, serseri kurşuna hedef oldu. Göğsünden aldığı tek kurşunla yaşamını kaybeden Kemal Ağcan’ın ilköğretim okulu üçüncü sınıf öğrencisi kızı Songül Ağcan, gözyaşları arasında şunları anlattı:
“Çok hastaydım. Babam beni muayene ettirdi ve eve getirerek yatırdı. Üzerimi örterken öptü ve ‘Kızım ilaçlarını alıp geleyim. Sen hiç yatağından kalkma’ dedi. Akşama kadar babamın yolunu gözledim. İlaçlarını getirmesini beklediğim babamın akşam cenazesini getirdiler. Onu çok özleyeceğim.”

HİÇ UĞRUNA ÖLDÜRÜLDÜ
Muhtar Kemal Ağcan’ın amcasının oğlu 43 yaşındaki Fesih Ağcan da “İlk eşi Hatime doğum yaparken ölmüştü. İkinci eşi Songül’le evlendi. İlk evliliğinden üç, son evliliğinden ise tek çocuğu vardı. Amacımın oğlu, bir hiç uğruna öldürüldü. Yaşanan olaylarla hiçbir ilgisi yoktu. Tek suçu kızına gidip ilaç almaktır. Bunun tek sorumlusu polistir. Eğer o işyerini kapatsaydı, olaylar olmayacaktı. Amcamın oğlu yaşayacaktı” diye konuştu.

YALVARARAK GETİRDİĞİMİZ BANKAYI 10 DAKİKA YAKTILAR
Bulanık Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın 10 yıldır Başkanlığını yapan Mehmet Hanifi Koşuncu, çok uzun yıllardan beri ilk kez Bulanık’ta böylesine kanlı olaylar yaşandığını bildirdi. Turan Bilen ve kardeşi Metin Bilen’in üyeleri olduğunu anımsatan Mehmet Hanifi Koşuncu şunları söyledi:
“Aile Mardin’den geldi, babaları ve şimdi de oğulları 40 yıllık esnaftırlar. Daha önce de kepenk kapatma olaylarına katılmamışlar. Hiç kimse böyle bir gelişme beklemiyordu. Dün yaşanan olaylardan sonra şimdi Bulanık’ta sükunet hakim. Olaylar sırasında Turan Bilen’in işyeri ile Ziraat ve Halk Bankaları yakılmış. Bulanık’ta iki banka vardı, şimdi yok. Hele Halk Bankasını, tam 8 yıl yalvar yakar getirdik. Üç ay önce açıldı, yeni şube oldu. 8 yıl yalvararak getirdiğimiz bankayı 10 dakikada yaktılar. 1000 üyemiz var ama işyeri sayısı 600 kadar. Hasar tespiti yapılması ve esnafın zararının ödenmesi gerekir. Çünkü esnaf bu olaylardan büyük zarar gördü. Perişan olan esnafın çeki, kredi borcu, seneti var. Nasıl ve nerede ödeyecek?.”

SAKIK: KÜRT SORUNU ÇÖZÜLÜRSE KAN AKMAZ
Kapatılan DTP’in Muş Milletvekili Sırrı Sakık, cenaze törenine katılanlara hitap ederken kalabalıktan ağıtlar ve sloganlar yükseldi.
Sırrı Sakık konuşmasında, “Dün halkın can güvenliğini koruyamadılar. Bu insanların demoktratik haklarını ellerinden aldılar. Biz milletvekilleri olarak halkı sakin olmaya davet ediyoruz. Bizler barış ve demokrasiden yana insanlarız. Fakat olayları tetikleyen Deniz Baykal ile Devlet Bahçeli’dir. Recep Tayyip Erdoğan’ın da tutarsız siyasetidir. Kürt sorunu çözülürse kan akmaz” dedi.