Bulanık'ta gergin cenaze

Bulanık'ta gergin cenaze
Bulanık'ta gergin cenaze

Ölen lise öğrencisi 19 yaşındaki Necmi Oral, 2 bin kişinin katıldığı törenle toprağa verildi. Yürüyüşe katılanlar zanlı Bilen?in evini taşladı. FOTOĞRAF: AFP

Muş Bulanık'ta öldürülen muhtar Kemal Ağcan kızına ilaç almak için ilçe merkezine gelmiş... Zanlının ailesi helikopterle ilçeden kaçırılırken ölen genç toprağa verildi

MUŞ-  Bulanık ilçesinde DTP’nin kapatılmasını protesto eden göstericilere Kalaşnikof tüfekle ateş açarak iki kişinin ölümüne neden olduğu iddiasıyla gözaltına alınan manifaturacı Turan Bilen tutuklandı, ailesi de can güvenliği gerekçesiyle Sikorsky helikopterlerle açıklanmayan bir yere götürüldü. Bilen’in kardeşinin de tutuklandığı açıklandı. Ölenlerden lise öğrencisi Necmi Oral’ın cenaze törenine katılanlardan bir grup, manifaturacı Turan Bilen’in evine taş attı. Tek kurşunla göğsünden vurulan muhtar Kemal Ağcan’ın ise 10 yaşındaki kızı Songül’e ilaç almak için Yoncalı beldesinden ilçeye geldiği ortaya çıktı.
Köyleriyle 85 bini aşkın nüfusa sahip Bulanık ilçesinde oturan 20 bin kişinin huzuru, önceki gün yaşanan olaylarla bozuldu. DTP’nin kapatılmasını protesto etmek için çarşı merkezine doğru yürüyüşe geçen grup işyerini açık tutan manifaturacı Turan Bilen’le tartıştı. Tartışma sırasında işyerine atılan molotofkokteylinin çıkardığı yangını söndüren Turan Bilen, Kalaşnikof tüfekle göstericilere ateş açtı. 19 yaşındaki Necmi Oral ile 45 yaşındaki muhtar Kemal Ağcan öldü, üçü kurşunla diğerleri taş sopa ve ezilme sonucu sekiz kişi de yaralandı.
İlçe 6 saat süren olaylarda savaş alanına dönerken gözaltına alınan Turan Bilen Muş’a götürüldü. Bilen ailesinin fertleri can güvenlikleri için helikopterlerle açıklanmayan bir yere götürüldü. Bulanık ilçesine girişlerde, polis tarafından kimlik denetimi yapılmaya başlandı. Van, Erzurum, Muş, İstanbul, Trabzon’dan gelen 600’ü aşkın Özel Harekât ve Çevik Kuvvet polisi, Hükümet Konağı, Emniyet Amirliği ve hassas noktaları kontrol altında tuttu.
Dün öğle saatlerinde açık lise ikinci sınıf öğrencisi Necmi Oral’ın cenazesi Cumhuriyet Camisine götürüldü. Camiye 50 metre uzaklıktaki Turan Bilen’in evinin çevresinde güvenlik güçleri tedbir aldı. Cenaze sonrası yürüyüşte Bilen’in evine taş atmak isteyenlere polis engel oldu. 2 bin kişinin katıldığı yürüyüşte ‘Kaymakam istifa’, ‘Katil Erdoğan’, ‘PKK halktır, halk burada’, ‘Katil faşistler’ diye sloganları atıldı. Cenazenin defnedilmesinden sonra bazı gruplar ilçe merkezinde sloganlar atarak yürüdü.
Cenazesi önceki gece Yoncalı beldesinde toprağa verilen Yeni Mahalle’nin muhtarı Kemal Ağcan’ın ise 10 yaşındaki kızına ilaç almak için ilçeye geldiği ortaya çıktı. Kemal Ağcan grip olan kızını öpüp yatırarak, “İlaçlarını alıp geleyim” demiş ve evden çıkmıştı. Kızı Songül dün ağlayarak “İlaçlarını getirmesini beklediğim babamın cenazesini getirdiler. Onu çok özleyeceğim” diyordu. 

Bulanık’ta banka kalmadı
Bulanık Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın 10 yıldır başkanlığını yapan Mehmet Hanifi Koşuncu ise şöyle konuşuyordu: “Aile Mardin’den geldi, babaları ve şimdi de oğulları 40 yıllık esnaftırlar. Daha önce de kepenk kapatma olaylarına katılmamışlar. Hiç kimse böyle bir gelişme beklemiyordu. Dün yaşanan olaylardan sonra şimdi Bulanık’ta sükûnet hâkim. Olaylarda Ziraat ve Halk Bankaları yakılmış. Bulanık’ta iki banka vardı, şimdi yok. Hele Halk Bankasını, tam 8 yıl yalvar yakar getirdik. 10 dakikada yaktılar.” (dha)