Bülent Arınç: 12 Haziran 1997'de darbe olacaktı

Bülent Arınç: 12 Haziran 1997'de darbe olacaktı
Bülent Arınç: 12 Haziran 1997'de darbe olacaktı
'Bin Yıllık Darbe!: 28 Şubat' konulu panele katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Bugün 28 Şubat lanetli bir hale gelmişse artık bu Türkiye'nin önünün açıldığını gösteren zannediyorum en önemli olay" dedi.

ANKARABaşbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ‘Bin Yıllık Darbe!: 28 Şubat’ konulu panele katıldı. Gelinen noktanın 28 Şubat’ın faillerinden yargı önünde hesap sorulma günü olduğunu ifade eden Arınç, “Bunun konuşuluyor olması bile beni memnun ediyor. Yargının vereceği karar ne olursa olsun. Bugün 28 Şubat lanetli bir hale gelmişse artık bu Türkiye ’nin önünün açıldığını gösteren zannediyorum en önemli olay” dedi.

Arınç, “Bugün 28 Şubat’ın yıldönümü ve üzerinden 16 yıl geçti. Birileri ‘Bin yıl sürecek’ demişti. Bin yıl sürmedi. Belki iddialı olacak ama Türkiye’de yaşanan son 10 yıl içerisindeki gelişmeler sadece 28 Şubat’ı değil, 12 Eylül 1980’i de onun anayasasını da onun getirdiği sistemi de sorgulamaya başladı. Bugün 12 Eylül 1980 darbesini yapanlardan hayatta olan ve yaşları 90’ı geçen iki kişi yargılanıyor. Her ne kadar mahkeme önüne çıkarılamasalar da bulundukları yerden telekonferans sistemiyle ananın adı ve babanın adından başlayarak, o süreçte ne sebeple darbe yaptıklarını ve niçin böyle bir suça katıldıklarının sorgulamasını hep beraber izliyoruz” diye konuştu.

28 Şubat soruşturması ile ilgili olarak Arınç, “Bugüne kadar 85 şüphelinin ifadesi alınmış bunlardan 60’a yakını tutuklanmış ve henüz bir iddianame tanzim edilmiş değil. Ama yargı sürecini hepimizin zaman zaman izlediğimiz gibi takip edeceğiz. Bu sürecin en güzel bir sonuçla ‘en güzel bir sonuç’ derken şüphesiz bunun içinde beraat olabilir, mahkumiyet olabilir, başka kararlar da olabilir. Ama adaletin tecelli ettiğine yönelik bir Türkiye’nin memnun olacağı bir kararın çıkmasıdır” dedi.

Bülent Arınç, “O günleri yaşayan bir canlı tanığı olarak çok üzüldüğümüzü, sıkıldığımızı ve kendi içerimizde çok kara günler geçirdiğimizi söylemeliyim. ‘Bu bir darbe miydi değil miydi’ sözleri... O zamanlar lojmanlardayız. Bütün milletvekilleri lojmanlarda kalıyor. Siz emin olun 1997 yılının Haziran ayında bir darbe olacağı herkes tarafından o kadar güçlü söyleniyordu ki benim aklımdaki tarih ise 12 Haziran’dır. Pek çok milletvekili Refah Partisi’nden bir tane bile değil ama DYP’lilerin yüzde 60’ı yurt dışına gitmişti. O tarihte Ankara’da bulunmamak, evlerinden alınmamak o kadar kafalarına yerleşmişti ki belki ANAP’lı milletvekilleri de vardı şüphesiz. Sadece parti değiştirenleri saymıyorum. Biz yerimizden kıpırdamadık. Bize haber getirenlere ‘Lojmanımız bu. Evimizdeyiz kim gelecekse bekliyoruz. Biz milletin emaneti ile geldik bu emaneti de başka hiç kimseye teslim etmeyiz’ demiştik. Allah bizi mahcup etmedi. 12 Haziran’da darbe bekleniyordu sanıyorum 18 Haziran’da da Erbakan istifasını verdi. O dönem bu şekilde sonlandırılmış oldu” diye konuştu.

Bugün gelinen noktanın 28 Şubat’ın faillerinden yargı önünde hesap sorulma günü olduğunu ifade eden Arınç, “Bunun konuşuluyor olması bile beni memnun ediyor. Yargını vereceği karar ne olursa olsun. Bugün 28 Şubat lanetli bir hale gelmişse artık bu Türkiye’nin önünün açıldığını gösteren zannediyorum en önemli olay” dedi.

DHA


  http://www.radikal.com.tr/112330511233057

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bencillik - Heathenpride

  1980 darbesinde bu zatlar muhbirlikle uğraşıyordu, Kenan Evren'e alkış tutuyordu. Yıl oldu 2013, tutuklu gazeteci sıralamasında dünya lideriyiz. Kitaplar daha yayımlanmadan toplanıyor. HSBC'si bombalayan ve onlarca kişiyi öldüren teröristler salıverilirken öğrenciler tutuklanıyor. Barışçıl gösterilerde polis şiddetiyle çocuğunu kaybedenler "kadın mı kız mı", hayatını kaybedenler "o adam" oluveriyor. Hem de bütün bunlar siz iktidardayken oluyor. Ve bunlar halen bencillikten bahsediyorlar. 28 Şubat'ta benim ne yaptığımı, olup bitene nasıl tepki gösterdiğimi bilmiyorsun, ama 2013'de yapılan haksızlıklara nasıl alkış tuttuğunuz ortada.

  Türkiye'nin önü açılmıştır...ama nereye doğru? - Zeynep Ekşioğlu

  'sıfır komşu, sıfır sorun','tutuklu gazeticiler', 'her eleştiri yapanın terör örgütü üyesi ilan edilmesi', 'gençlerin kızlı-erkekli aynı trende yolculuk edememesi' vs vs..

  "seyini sey ettigimin seyi" - siradanbirisi

  Bu sözler dini bütün Arinc beye ait. Hala magdur rolünü oynuyan bu zihniyetin fasist siyasetini unutmayalim. Bugün telefonla görüstüm ve istanbulda 70´in üzerinde ögretmenleri tutuklamislar. Hepisi gencliginde sol siyaseti yapmis insanlar. Eger suc olmus olsada zamanasimina ugramisdir. Amac solculari ve alevileri egitimden uzaklastirip egitim sistemini gerici sünni militan hocalar ve ögretmenlere devretmen. Asil darbe iste budur. Bu arada Kenan Evren hala rahatini bozmuyor. Asil darbe yapanin niye yakasina yapismiyorlar? Bu soruyu hic soran oldumu?

  Sn.Arınç'ı - gokkurt

  bir şey hakkında konuşurken, hele ki iddialar da bulunurken hep aklıma geliyor. Zat-ı alinize yapılacak bir suikast vardı üç sene önce ne oldu o iş ?

  heathenpride seni bencil - Medetyakut

  seni bencil seni sen 28 şubatta sağ kesimin infaz edildiği dönemlerde nerdeydin bugun çekilenin onda birini çekmiyonuz be ne çekmesi herşey göz önünde adalet elbet sizi bulacaktır

  DARBE İSTEMEK VATANA İHANETTİR BUNU YASALAŞTIRIN - semi ekrem

  Demokrasiye inanlardan biri olarak artık vatandaşın aklını karıştıran bazı siyasi nufuzlu erklerin darbeden medet ummasını ve yüksek sesle dile getirmenin suç oldugunu gösteren kanun teklifi olarak meclise gelmelidir bizler darbeleri çekmiş büyüklerimizin anılarını okudugumuzda kanımızı donduran bir çok trajedi olaylara tanık olan insanları dinledik bu yüzden kim olursa olsun ister ordu kafalı ister din kafalı fark etmez her türlü darbeye karşıyız...

  Yemezler - Heathenpride

  28 Şubat diye ağlayıp duruyorsunuz ancak Türkiye'deki sol kesmin bugün bile yaşadığı haksız tutuklamaların ve kötü muhamelenin yarısını bile yaşamadınız 28 Şubat'ta, siz de aynı darbeci ve baskıcı kafayla ülkeyi yönetmeye çalışıyorsunuz.