Bülent Arınç: Açıklama ferahlatıcı ama..

İSTANBUL - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un ‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’nı da değerlendirdikleri görüşme sonunda yapılan açıklamanın ‘ferahlatıcı‘ olduğunu ve şimdilik yeterli görülebileceğini belirterek, “Ama böyle bir iddia karşısında, askeri bir kurum olan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başındaki şahsın demokrasiye olan bağlılığını vurgulayacak sözlerine ve davranışlarına ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum” dedi.
Anadolu Ajansı İstanbul Bölge Müdürlüğünü ziyaret eden Bülent Arınç şöyle konuştu: “İrticayla Mücadele Eylem Planı’nda yazılı olanlar ve ihbar mektubunda iddia edilen birtakım konular üzerinde durulmaya değer, önemli konular.  Çünkü burada hem bir siyasi partiye ve onun iktidarına karşı hem de sivil iradeye karşı alınması gerekli, yasadışı tedbirlerden bahsediliyor. Bunu kim hazırlamış olursa olsun, sivil veya asker fark etmez, bu çok zararlı, tehlikeli ve yanlış, konusu suç teşkil eden bir olaydır.
(Başbuğ - Erdoğan zirvesinden sonra ‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’na ilişkin soruşturma sürecinin adli ve askeri yargı makamlarınca yürütüldüğü, süreçte herkese düşen görevin, sürecin sonuçlanmasını beklemek, kişi ve kurumları hedef alan davranış ve yorumlardan kaçınmaktır’ şeklindeki açıklama hatırlatılınca) Bunu şimdi yeterli görebiliriz. Ferahtalıcı olmuştur.
Ama böyle bir iddia karşısında, askeri bir kurum olan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başındaki şahsın, sayın komutanın da kurum olarak gereken ciddiyeti, kararlılığı ve silahlı kuvvetlerimizin demokrasiye olan bağlılığını vurgulayacak sözlerine ve davranışlarına ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.” (Radikal)