Bülent Arınç'tan 'dövizli askerlik' müjdesi

Bülent Arınç'tan 'dövizli askerlik' müjdesi
Bülent Arınç'tan 'dövizli askerlik' müjdesi

PARİS - Fransa ’nın başkenti Paris’te 3. Avrupa Medya Buluşmaları’na katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dövizli askerlik bedellerinin yükseklik olduğu ve indirilmesi yönündeki talepleri haklı bulduklarını söyledi, bir düzenleme yapabileceklerini söyledi.
Konuşmasında Avrupa’da yaşayan vatandaşların sıkıntılarını dile getiren Arınç, dövizli askerlik konusuna da şu sözlerle değindi:
“Bedelli, dövizli askerlikle ilgili yaptığımız düzenleme ile gençlerimiz eskiden Burdur’a gelip 21 gün askerlik yapmış gibi oluyorlardı. Belli bir bedel alıp siz asker oldunuz diyorduk. O bedel 10 bin euroya yükseldi. 10 bin euro da gençlerimiz için büyük bir yük haline geldi. ‘Bu parayı kabul etmeyip Alman vatandaşlığına geçmek isteyen bir kitle var’ denildi. Konuyu bakanlar kurulunda gündeme getirdim. Geriye dönük, ileriye dönük nasıl yaparız? Bu gelen talepleri haklı buldu arkadaşlarımız. Biz zannediyorduk ki bu bedel ödenebilir, yüksek değildir. Vatandaşlarımız böyle olmadığını bize söylediler. Ya yılbaşından itibaren ya bir ara çözüm bulunmak suretiyle düzeltilecek.”