Bülent Tanör'e meslektaş desteği

TÜSİAD'a telif karşılığı rapor hazırladığı için YÖK'ün 'meslekten men' cezası vermek istediği Prof. Dr. Bülent Tanör'ü destekleyen öğretim üyeleri "YÖK'ü bile aşacak antidemokratik bir tutumla karşı karşıyayız" dedi.

İSTANBUL - TÜSİAD'a telif karşılığı rapor hazırladığı için YÖK'ün 'meslekten men' cezası vermek istediği Prof. Dr. Bülent Tanör'ü destekleyen öğretim üyeleri "YÖK'ü bile aşacak antidemokratik bir tutumla karşı karşıyayız" dedi. Taksim'deki Eczacılar Odası Kültür Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen öğretim üyeleri, Tanör'ün YÖK'e savunmasını vereceği 26 Eylül 2001 günü, Ankara'da olacaklarını açıkladı.
Toplantıda konuşan Öğretim Üyeleri Sendikası
İstanbul Şube Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yeşildere YÖK Kanunu'ndaki 36. maddenin öğretim üyelerine telif hakkı karşılığı çalışmalar yapma iznini verdiğini belirterek yasa maddesinin bilinçli bir şekilde göz ardı edildiğini söyledi.
TÜSİAD'a 'Türkiye'de Demokratik Standartların
Yükseltilmesi' konulu rapor hazırlayan Prof. Dr. Bülent Tanör de katıldığı basın toplantısında, öğretim üyeliğinden ihraç edilmesi istemiyle soruşturma açılmasını hukuksuzluk olarak değerlendirdi. Bugüne kadar yüzlerce öğretim üyesinin telif aldığını ve soruşturmaya uğramadığını belirten Tanör, 20 yıldır ilk defa yasanın ters bir şekilde kendisine uygulandığını kaydetti. Tanör, aralarında eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz'ün de bulunduğu 150 kişinin 1990-97 yılları arasında TÜSİAD'a rapor hazırladığını ifade etti.